Ako prenajať byt

Ak máte nehnuteľnosť, v ktorej nebývate je dobré ju prenajať. Byt alebo rodinný dom tak nebude chátrať a vy na nej môžete aj zarobiť. Mnoho ľudí rieši vlastné bývanie zo začiatku podnájmom. Záujem o prenájom vášho bytu môže byť veľký.

Majiteľ bytu, ktorý ponúka nehnuteľnosť na prenájom to nemá jednoduché. Väčšina ľudí dá prednosť hypotéke a kúpe vlastného bytu než bývaniu v podnájme. Nájsť tak spoľahlivého nájomníka môže byť ťažšie. Ak sa ale budete držať pravidiel prenájom bytu dopadne výborne.

Prenájom bytu

Realitné kancelárie sa nezaoberajú len predajom a kúpou nehnuteľností ale aj ich prenájmom. Okrem inzerátov „byt na predaj Bratislava“ v nich nájdete aj ponuky bytov na prenájom alebo žiadosti nájomníkov o nájdenie vhodného podnájmu. Od nájdenia nájomcu až po vytvorenie zmlúv urobia všetko. Pravdou je, že za túto službu musíte realitnej kancelárii zaplatiť.

Ak sa rozhodnete nájsť si nájomcu sami mali by ste postupovať podľa istých pravidiel.

Príprava nehnuteľnosti

Nehnuteľnosť môžete dať do prenájmu zariadenú, čiastočne zariadenú alebo nezariadenú. Najčastejšie hľadajú ľudia byt na prenájom, ktorý je zariadený.

Skôr ako ponúknete byt na prenájom mal by byť čistý, uprataný a aj vymaľovaný.

Podmienky

Dáte byt do prenájmu jednotlivcovi, študentovi, rodine s deťmi? Uprednostníte nájomcu bez zvierat alebo so zvieraťom? Komu chcete byt prenajať si ujasnite dopredu. Nájomca zo zvieratkom vám prekážať nemusí, ale čo na to povedia susedia? Všetky sťažnosti budete ako majiteľ bytu riešiť vy.

Cena

Neviete koľko si za prenájom nehnuteľnosti pýtať? Ak budete pýtať veľa budete nájomníka hľadať dlho a za ten čas budete poplatky spojené s bývaním platiť zo svojho. Vysoká suma podnájmu môže byť aj dôvodom prečo sa väčšina ľudí rozhodne vziať si hypotéku a bývať vo svojom. Napríklad 2 izbový byt na predaj v Jégého aleji je cenovo prijateľný. Spojenie mesačných nákladov na bývanie a mesačných splátok hypotéky môžu v konečnom výsledku vyjsť menej než cena podnájmu.

Cenu najlepšie stanovíte ak sa poobzeráte na internete. Prezrite si ceny nájmov bytov (podobných tomu vášmu) vo vašej lokalite. Ak je k bytu parkovacie miesto môžete cenu mierne zvýšiť.

Zmluva

V zmluve sa s konkrétnym nájomníkom dohodnite na jasných pravidlách a podmienkach. Nezabudnite v nej uviesť výšku nájmu, dátum uhradenia nájmu, vyúčtovanie energií, dĺžku prenájmu, výšku kalkulácie (aj podmienky jej vrátenia), …. Dobré je ak túto zmluvu dáte vypracovať právnikovi. Vyhnete sa tak možným problémom v budúcnosti.