V lete si častejšie než inokedy uvedomíme nedostatky našich vlasov, pokožky alebo nechtov. K horšej kvalite vlasov prispieva slniečko, ale aj chemicky upravená voda v bazénoch a ich častejšie umývanie. Naša pokožka je suchšia kvôli opaľovaniu aj častejšiemu holeniu niektorých partií. A naše nechty trpia kvôli športu aj práci na záhrade. Avšak tieto dôvody sú až druhotné. Na začiatku našich problémov s vlasmi, nechtami a pokožkou býva iný problém. Tým je nedostatok vitamínu H.

Nedostatok vitamínu H nie je len o kozmetických problémoch

Vitamín H, nazývaný tiež biotín, stojí síce za suchou až šupinatou pokožkou, vypadávaním vlasov, predčasným šedivením a rôznymi dermatitídami, ale nie je to všetko. Objavujú sa aj vážnejšie zdravotné potiaže, ako sú pľúcne infekcie, bolesti svalov, choroby srdca, zápaly spojiviek, nezvládnuteľná únava, ospalosť, depresie a nevoľnosti. Nedostatkom biotínu trpia veľmi často ľudia s Kronovou chorobou a tí, ktorí musia absolvovať dlhodobú antibiotickú liečbu.

Kde nájdeme biotín v prirodzenej strave?

Biotín patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode. Telo si ho nie je schopné ukladať, a tak vyžaduje jeho neustály prísun. Nájdeme ho v živočíšnej aj v rastlinnej strave. H-čko obsahuje pečeň, ale aj ryby, ako sú losos a sardinky. Nachádza sa vo vaječnom žĺtku aj v mliečnych výrobkoch. Obsahujú ho orechy aj kvasnice. V čerstvej zelenine sa nachádza predovšetkým v karfiole, nájdeme ho v avokáde, v banánoch a v malinách.

Koľko vitamínu H potrebujeme?

Denná doporučená dávka vitamínu H je 50 μg a najväčšie prípustné denné množstvo je 500 μg. Pokiaľ si nieste istý, že svojmu telu ponúkate dostatočné množstvo potravím bohatých na H vitamín, a súčasne máte príznaky odpovedajúce jeho nedostatku, je vhodné zvoliť vhodný doplnok stravy s biotínom. Hodí sa aj ako istota proti problémom s vypadávaním vlasov, s nekvalitnými nechtami a suchou pokožkou.

Ako vhodný doplnok stravy môžeme odporučiť BIOSIL plus. V jednej tablete sa nachádza 75 μg biotínu. Dospelým výrobca NATURVITA doporučuje užívať dve tablety denne. Svoj produkt odporúča k udržaniu zdravých vlasov, pokožky a slizníc. BIOSIL plus jednoducho zakúpite aj online.