Faktory, ktoré narúšajú kvalitný spánok

Prečo niekto dokáže zaspať v sekunde po ľahnutí a iný nemôže hodiny zažmúriť oči? Problémy so spánkom má veľa ľudí. Väčšina problémov súvisí s faktormi, ktoré sa dajú ovplyvniť. Čo zmeniť vo vašom živote, keď sa chcete dobre vyspať?

Zlý matrac

Ako prvé sa zamerajte na váš matrac. Každému vyhovuje iná tvrdosť matraca a niekto potrebuje špeciálne matrace kvôli chorobám. Ak máte problémy s pohybovým aparátom, vymeňte matrac za ortopedické matrace. Alergici musia spávať na hypoalergénnych matracoch, napríklad pur pena matrac alebo latexový. S matracom vymeňte aj vankúš za anatomický.

Zlý vzduch

Problémy s usínaním môžete mať aj z dôvodu, že je v spálni zlý vzduch. Kontrolujte teplotu a vlhkosť vzduchu. Ideálna teplota pre spánok je 17 až 19 stupňov. Zhoršené dýchanie vedúce k nespavosti zapríčiňuje suchý či vlhký vzduch. Kúpte zvlhčovač vzduchu a kontrolujte s jeho pomocou vlhkosť v miestnosti, ktorá by sa mala pohybovať od 45 do 55 percent.

Zlé zatemnenie

V spálni sa snažte počas noci vytvoriť dokonalú tmu. Pomôžu vám v tom rolety, žalúzie alebo zatemňovacie závesy. Vypnite všetky elektronické zariadenia. Nenechávajte v blízkosti postele mobilný telefón. Aspoň dve hodiny pred spaním zabudnite na pozeranie do mobilu, ideálne aj do televízora. Obe zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré pôsobia rušivo na psychiku.

Zlé návyky

Veľa ľudí chodí spávať každý deň v iný čas, čo je pre telo nevhodné. Vybudujte si spánkový rytmus, ktorý dodržiavajte. V rovnaký čas choďte spať aj počas víkendov. Spánok monitorujte pomocou smart hodiniek. Pochopíte tak lepšie, kedy je pre vás vhodný čas na spanie. V prípade, že ste cez deň neodolali a dožičili ste si krátky spánok, nemal by presiahnuť viac ako 30 minút.

Zlá životospráva

Pred spaním v žiadnom prípade nepite kávu a nápoje obsahujúce kofeín. Vhodné nie sú ani sladené nápoje. Horšie zaspávajú fajčiari a ľudia, ktorí sa pred spaním prejedli. Ak ste veľmi hladní, jedlo si doprajte, ale len ľahko stráviteľné pokrmy. Keď ste počas dňa aktívni, nemali by ste mať v noci problém s usínaním. Naopak dve hodiny pred spaním sa venujte maximálne prechádzke a nie veľmi dynamickému cvičeniu.