Viete, čo vás čaká počas plavby na jachte? Prípravy na plavbu na jachte a priebeh plavby.

Túžite po plavbe na jachte, ale neviete, čo od plavby očakávať? Obavy o priebehu plavby odrádzajú od tohto typu dovolenky veľa ľudí. Nie je sa čoho obávať. Vďaka agentúram strávite plavbu bez starostí a v maximálnej pohode. Ako prebiehajú prípravy pred vyplávaním a ako vyzerá samotná plavba?

Čo vybaví agentúra a čo dokážete zabezpečiť sami

Agentúry, ktoré ponúkajú lode na predaj či prenájom, dokážu zabezpečiť kompletne všetky služby. Čo to znamená? Vašou jedinou starosťou bude nastúpiť na loď a užívať si plavbu. Agentúra vám dokonca nakúpi potraviny a pitie na cestu alebo vás dopraví na miesto, kde loď kotví. Od spoločností ponúkajúce jachty na predaj a prenájom si môžete dokúpiť aj doplnkové služby ako kuchára a stewarda. Tí sa postarajú o vašu naozaj luxusnú dovolenku bez starostí.

Ako na plavbe ušetriť

Kto má obmedzený budget, ten oželie kuchára a bude si na lodi variť sám. Kuchyne na jachtách a katamaránoch bývajú kompletne vybavené. Veľa jedál sa dá pripraviť na vonkajšej palube vďaka grilu. Kapitána odporúčame zohnať vo vašom okolí. Kapitánske skúšky alebo skúšky vodca malého plavidla si ročne spraví veľa Slovákov. Lacnejšie vás vyjde plavba v Chorvátsku, keďže do tejto krajiny sa dostanete za pár hodín autom. Vzdialenejšie destinácie sa predražia kvôli kúpe leteniek.

Samozrejme, že sami si dokážete aj nakúpiť lacnejšie potraviny. Ak idete autom, veľa vecí si doveziete z domu. Čím menej toho budete počas plavba kupovať, tým viac ušetríte. Ušetriť môžete aj na type plavidla. Drahšie vás vyjde prenájom katamaránov, ktoré sú lepšie vybavené, sú pohodlnejšie a väčšie. Plavba jachtou je lacnejšie kvôli obmedzenému priestoru a tiež vďaka plachtám, ktoré suplujú motor poháňaný palivom. Pre jachty je lacnejšie i kotvenie v prístavoch.

Nalodenie na jachtu a plavba

Väčšina spoločností prenajíma lode od soboty do soboty. Nalodenie prebieha až v podvečerných hodinách a posledný deň musíte loď odovzdať pred obedom. Lode na prenájom podliehajú prísnej kontrole. Pred plavbou sa overuje ich technický stav, upratujú sa kajuty a paluba. Na záver prebieha tankovanie paliva a plavba začína.

Vo väčšine prípadov sa lode cez deň plavia a večer zakotvia v prístave podľa vami vopred zvolenej trasy. Počas plavby oddychujete, kúpete sa v mori, kotvíte v zátoke, zabávate sa pri vodných športoch alebo skúmate podmorský svet.