Vodné skútre a bezpečná jazda

Keď si zaobstaráte vodný skúter, mali by ste poznať všetky bezpečnostné pravidlá a dokúpiť si ku skútru doplnkové vybavenie. Bez vybavenia sa môžete na skúter jedine pozerať v garáži. Len blázon by si sadol na skúter bez znalostí zákonov alebo bez ochranných prvkov a doplnkov, ktoré na vodnej ploche zachránili život nejednému človeku.

Zopakujme si bezpečnostné pravidlá

Vodný skúter umožňuje podobne ako štvorkolky adrenalínovú jazdu. Samozrejme, že štvorkolky na suchu a vodný skúter na vodných plochách. Čo robíte, keď nasadáte do štvorkolku? Overujete si jej technický stav. Preto aj váš vodný skúter musí byť vždy v perfektnom technickom stave. Zároveň dodržujte nosnosť skútra a aj počet jazdcov, pre ktorých je skúter určený. Pri prudkej jazde sa možno nevyhnete pádu. V tomto prípade budete ďakovať, že ste si nesadli na skúter v obyčajných šortkách a tričku. Jazdiť na vodnom skútri v neopréne znamená ochranu nôh i rúk pri páde alebo pri silných nárazoch vody. Pri jazde na akejkoľvek vodnej ploche si overte či je určená aj pre vodné skútre. V opačnom prípade si pripravte zopár stoviek na pokutu. Zároveň nejazdite bez preukazu vodcu malého plavidla. Na kurze vás naučia teóriu a vyskúšate si v praxi jazdu na skútri.

Ako sa správať na vodnej ploche

Ak jazdíte na vodnej ploche, ktorá povoľuje plavbu s vodným skútrom, jazdite len na vyznačených úsekoch. Toto pravidlo dodržujte aj pri jazde v mori, kde sa dá jazdiť so skútrom vo vzdialenosti 300 m od pobrežia. Počas jazdy do vymedzeného priestoru nepridávajte plyn a ani neskúšajte triky. Dali ste si pivko či dve? Na skúter nesadajte. Možno vlastníte skúter Sea-Doo a cítite sa na silnej mašine neohrozene, ale ohroziť môžete plavcov alebo iné plavidlá. Snažte sa jazdiť v bezpečnej vzdialenosti od ostatných plavidiel. Neskúšajte také hlúposti ako skákanie zo skútra na skúter alebo nasadanie na stroj počas chodu motora.

Toto vám môže zachrániť život

Šťastie praje pripraveným a nie vždy nad vami bdie anjel strážny. Preto je dôležité myslieť na ochranné prvky. Vždy noste záchrannú vestu, okuliare, rukavice, a ak si v riadení skútra nie ste ešte na sto percent istí, nasaďte si na hlavu prilbu. Možno sa vám to zdá prehnané, ale vodné skútre Sea-Doo môžu v závislosti od modelu dosahovať naozaj vysokú rýchlosť. Záchrannú vestu musia mať oblečenú aj všetci pasažieri. Okolo ruky si vždy omotajte lanko, ktoré slúži na zabrzdenie motora počas pádu zo skútra. V prípade, že skončíte vo vode alebo sa vám pokazí skúter na šírom mori, dobre vám poslúži signalizačná píšťalka, svetlica či mobilný telefón uschovaný vo vodeodolnom obale.