Je jedno, v akej sfére pracujete. Či sa umárate stereotypnou kancelárskou prácou, alebo prenášate ťažké oceľové sudy, skôr či neskôr nás všetkých doženie únava. Niekto je vyčerpaný psychicky, iný nevládze po fyzickej stránke, no tak či onak je treba proti tomu zabojovať. Lebo únava plodí stres a ten veru nikdy nerobí dobrotu. Ale ako na to?

Osvedčené metódy na odbúranie stresu

Sú metódy a finty, ktoré fungujú, vážne. Iba im musíte dať šancu a v prvom rade, celkom na začiatku, si priznať, že ste z práce vyčerpaní a chcieť s tým niečo urobiť. Únava či stres Vás časom i tak dobehnú, a tak je lepšie s nimi zatočiť prv, ako oni zatočia s Vami.

Po prvé, naučte sa oddychovať. Skrátka, či už ste obchodník, kreatívny návrhár regálov alebo úradník, doma či vonku s priateľmi vypnite. A neriešte pracovné záležitosti, ani v duchu alebo mailom, vôbec.

Čo rozhodne napomáha odbúravať stres, je aj schopnosť dopriať si. Bez výčitiek a s radosťou, že si užívate ťažko zarobené peniaze. Áno, masáž, dovolenka či niečo pekné na seba alebo do domácnosti, toto všetko Vám vie urobiť radosť a pomôže to odbúrať pracovný stres, no iba v prípade, ak míňate bez stresov a výčitiek svedomia.

Čo ďalšie zaberá na pracovné preťaženie?

Dostatok spánku, to bez pochýb veľmi účinkuje. Dobrý spánok by totiž nemal byť luxusom, ale pre čoraz väčšiu skupinu zaneprázdnených, pracovne vyťažených ľudí ním skutočne je. Nečudo, že ich únava a stres zmoria omnoho skôr. Doprajte si preto spánku, koľko sa Vám žiada a dbajte na to, aby to bol spánok kvalitný, neprerušovaný, na dobrej posteli a vo vhodnom prostredí.

Pomôcť by mohlo aj otvorene sa pozhovárať s kolegami, prípadne so samotným šéfom. Možno spoločne prídete na to, že nie všetko musí byť na Vašich pleciach a dokážete pomaly, no isto delegovať úlohy či práce na iných, hoci aj menej skúsenejších.

Ďalším krokom v boji proti stresu a pracovnému vyčerpaniu je nájsť si, respektíve prinavrátiť sa k obľúbeným voľnočasovým aktivitám a koníčkom. Možno Vás baví nejaký šport, radi čítate, kreslíte, prípadne doma majstrujete. To je celkom jedno, hlavne nech Vás to odpúta od myšlienok na pracovný kolotoč. Pokojne natrite aj staré  drevené či plastové sudy a nájdite pre ne nové uplatnenie vo Vašej domácnosti, keď Vás to napĺňa a robí Vás to šťastnými, prečo nie? Jedinou podmienkou je, aby ste v danej aktivite našli zmysel a tešila Vás.

Istotne aj to Vám pomôže mať pozitívnu náladu a viac sa usmievať. A brať veci, aj tie pracovné, menej vážne a s potrebným nadhľadom.