sakoPánsky oblek – kúsok, ktorý má snáď každý chlap. Minimálne jeden, aspoň ten zo svadby či stužkovej. Všetci skutočne trendoví muži však majú oblekov omnoho viac, a nielen také hocijaké. Základom je, aby oblek dobre sedel, doslova padol ako uliaty, bol ušitý z kvalitných materiálov v príjemných, ideálne neutrálnych farebných odtieňoch. Ten správny oblek totiž dokáže hotové zázraky a z každého chlapa spraví elegána na počkanie.

Nie vždy však tomu tak bolo. Niektoré roky boli doslova čiernym obdobím pre obleky, iné roky zasa tento pánsky kus odevu zažíval vrchol slávy.

Kedy sa obleku darilo a kedy ho chlapi radšej ani nemali nosiť?

 

Šialené sedemdesiate

Po roku 1970 sa obleky masovo rozšírili. To je istotne veľké plus, akurát, že šlo zväčša o kúsky so širokými goliermi zhotovené z nepríjemných syntetických materiálov. Nosili sa pánske saká v šialených farbách, k nim košele s divokými vzormi, aké si dnes už ani predstaviť nevieme (nechceme) a nemohli chýbať ani zvonové nohavice. Niekedy komické, vo väčšine prípadov však skôr tragické kombinácie teda pokojne môžeme zaradiť k tomu najhoršiemu, čo kedy obleky postretlo.

 

Značkové osemdesiate

Oblek značky Armani, ktorý mal na sebe fešák Richard Gere vo filme Americký Gigolo, sa stal doslova kultovým. Vyznačoval sa voľnejším strihom a nenúteným šmrncom a pripravil svet na pastelové jachtárske obleky so širokými ramenami a vyhrnutými rukávmi. Dojem z príjemnejších osemdesiatych rokov síce trochu pokazili biele pánske obleky pre mužov celkom neprijateľné, ale v porovnaní s divočinou predošlej dekády to bol aj tak výrazný krok vpred.

bunda

Stratené deväťdesiate

Obleky rokov deväťdesiatych zrazu celkom nepochopiteľne stratili akýkoľvek štýl. Muži ich nosili do práce stále menej a menej, až celkom zabudli, ako má dobrý oblek vôbec vyzerať. Nohavice s extra pukmi boli príliš široké a saká tiež akési bez strihu. K tomu pánske košele v klasckom nie slim-fit strihu so smiešnou potlačou a výsledný efekt? Nič moc. Niektorí páni boli stratení až tak, že si k saku dali pokojne aj neforemné džínsy či k elegantným nohaviciam zasa doladili nie príliš elegantné jarné bundy. Našťastie, už sa to mohlo len a len zlepšovať…

 

Nové milénium a vzostup oblekov

Po roku 2000 nastali pre pánske obleky konečne svetlejšie časy. Klasické prepracované strihy na štýl talianskych oblekov s mäkkými ramenami, vzorované aj bez vzorov s dôrazom na precízne vyhotovenie a kvalitný materiál. Také boli obleky v novom miléniu. A našťastie, módne trendy sa v tomto smere nijako výrazne nezmenili a aj v súčasnosti páni nosia predovšetkým šik obleky, ktoré zvýraznia ich mužnosť a podčiarknu to, čo je treba podčiarknuť.

Ako ste na tom s oblekmi Vy? Viete, aký oblek Vám pristane?