V našom živote platí jedna stará známa vec, a síce, že bežné veci si človek absolútne neuvedomuje. Medzi také patria aj posteľné matrace. Tie nám slúžia na to, aby sme si počas spánku príjemne oddýchli, aby naše telo spočinulo na posteli, pokiaľ to je možné, v čo najprirodzenejšej polohe. Na našom trhu ponúkajú výrobcovia nespočetne veľké množstvo druhov matracov. Pomôžeme vám, vybrať si ten správny.

S posteľnými matracmi sa stretávame každý deň so železnou pravidelnosťou. Tvoria súčasť postelí, a ich funkciou je vytvoriť pohodlie nášmu telu na inak tvrdom podklade, ako sú posteľné rošty, alebo rovno posteľný rám. Vyrábajú sa z rôznych materiálov. Kedysi sme sa stretávali s látkovými, ktoré boli vyplnené rôznymi prírodnými materiálmi, prípadne pružinami.

V súčasnosti hrajú prvé husle matrace vyrábané zo špeciálnych umelohmotných materiálov. Sú naozaj veľmi vhodné, pretože sa snažia úspešne, či menej úspešne kopírovať ľudské telo v jeho prirodzenej polohe. Pochopiteľne, matrac by okrem poskytnutia pohodlia mal zodpovedať aj súčasným hygienickým normám.

Čo by ste mali vedieť pred tým než zájdete do predajne

Prejdime teraz od všeobecne známych rád ku konkrétnym parametrom matracov. Najdôležitejšou časťou matraca je jeho jadro. Z akého materiálu je vyrobený a ako je vytvarovaný. Tie najkvalitnejšie jadrá sú vyrábané z certifikovaných materiálov ako je PUR pena, prípadne iné peny. Musia byť odolné voči preležaniu, presnejšie po odľahčení sa musia vrátiť do svojho pôvodného tvaru. Ide o zachovanie takzvanej tvarovej stálosti. Kvôli tomu sú jadrá koncipované v rôznych hustotách, podľa toho o ktorú časť matraca ide. V strede matracu musí byť jeho jadro najhustejšie, aby dokázalo odolávať najťažšej časti nášho tela, čiže drieku.

Obyčajné matrace majú jadro iba z jedného stupňa tvrdosti. Tie kvalitnejšie, ako sme spomínali z rôznych, podľa potreby. Niekto pohrdne matracami s jadrom z PUR peny a dá prednosť tým klasickým, ktoré sa skladajú z pružín. No jedným dychom dodávame, že kvalitné pružinové jadro musí obsahovať veľa kvalitných pružín, čo vyženie cenu matraca do závratných výšok.

Nielen jadro matraca je dôležité

Na matracové jadro patrí matracový poťah. Jedni sú pevné, neodnímateľné a tie druhé odnímateľné. Najčastejšie sa zabezpečujú zipsom. Poťahy sa vyrábajú z rôznych prírodných, alebo syntetických materiálov, ako napríklad, z bambusových vlákien, strieborných a uhlíkových vlákien, či polyesteru. Poťahy majú výhodu v tom, že ich môžete samostatne dať vyčistiť, či jednoducho vyprať vo vašej práčke.

Jedna taká zaujímavosť, alebo skôr upozornenie. Matracový poťah sa nesmie vysávať hĺbkovým vysávaním, pretože by sa tým narušila jeho klimatizačná vrstva. S praním poťahu opatrne. Neperte ho vo vysokej teplote, a zároveň dbajte na to, aby sa nepoškodil jeho zips. V podstate ide o to, aby sa poťah častým čistením nepredral, aby mohol dostatočne dlhú dobu odolávať mechanickému namáhaniu, a zároveň, aby dokonale sedel na matracovom jadre.

Pre vaše pohodlie a zdravie musíte niečo obetovať

Keďže ale, my ľudia, sme praktickí, iste vás bude zaujímať koľko taký kvalitný matrac stojí. Koľko peňazí si máte prichystať pred návštevou špecializovaného obchodu. No pozrite sa. Musíte rátať so skutočnosťou, že kvalitné veci niečo stoja, a zvyčajne viac než tie lacné. Závisí to od výrobcu, použitých materiálov, záručnej doby a podobne.

Spodná hranica záručnej doby je u nás minimálne dva roky. Tí najrenomovanejší výrobcovia matracov poskytujú dĺžku záručnej doby najčastejšie od štyroch do desiatich rokov. V podstate, záruka sa vzťahuje na to, kvôli čomu je matrac vyrobený. Aby zmierňoval tvrdosť postele a zároveň kopíroval krivky ľudského tela. Čiže, keď to tak zhrnieme, ide o zachovanie takzvanej pamäte použitých materiálov. A práve to vám dokážu garantovať iba tí osvedčení s dlhoročnou tradíciou na trhu.

Jedna taká pomôcka pre vás, ako zistiť kvalitu ponúkaného matracu. Matrace bývajú kvôli lepšej skladovateľnosti čo najtesnejšie zrolované a vákuovo zabalené. Po vybalení by sa mal kvalitný matrac rozvinúť do deklarovaných rozmerov, a tak zostať po celú dobu užívania. Ak sa tak stane, natrafili ste na naozaj kvalitný výrobok a nám neostáva nič, iba vám srdečne pogratulovať.

Vsaďte na certifikovaných výrobcov a dodávateľov

Majte na pamäti, že posteľný matrac sa nikdy nekupuje, spod ruky, od kadejakých podomových obchodníkov ako tomu bolo v nedávnej minulosti. Tí vám nasľubujú kadečo a akonáhle preberiete tovar a zaplatíte, už ich nikdy neuvidíte. Prípadné reklamácie teda neprichádzajú vonkoncom do úvahy. Zaujímavý rady a tipy ako sa brániť takýmto nekalím praktikám podomových obchodníkov nájdete napríklad v tomto článku. Vsaďte radšej na osvedčených certifikovaných predajcov, ktorí vám umožnia si vybrať z viacerých druhov, dovolia vám ich vyskúšať a ani s reklamáciou u nich nebudete mať problémy.

Je iba na vás, koľko ste ochotní investovať do matracov, a ako si vlastne ceníte svoj pokojný spánok. Popýtajte sa svojich kamarátov, známych, ako sú spokojní s tým či oným matracom. Zájdite do predajne, porozprávajte sa, nechajte si vysvetliť všetky pre a proti ponúkaných matracov.