Cukrovka a dialýza: Ako a prečo spolu súvisia?

Hlavnou úlohou obličiek je odstrániť odpad z krvi a vrátiť vyčistenú krv späť do tela. Pri zlyhaní obličiek však obličky už nie sú schopné odstraňovať odpad a udržiavať optimálnu hladinu tekutín a solí, ktoré telo potrebuje. Jednou z príčin zlyhania obličiek môže byť aj diabetes mellitus, cukrovka.

Ako a prečo spolu tieto choroby súvisia a čo by ste o nich mali vedieť?

Obličky

Obličky sú párový orgán uložený v hornej, zadnej časti brušnej dutiny po obidvoch stranách driekovej chrbtice.

Obličky plnia hneď niekoľko životne dôležitých funkcií:

  • Odstraňovanie odpadových látok z organizmu, ktoré vznikajú pri látkovej výmene v svaloch a pri metabolizme bielkovín prijatých potravou
  • Odstraňovanie látok, ktoré sú pre organizmus potrebné, ale ich koncentrácia je vysoká (glukóza)
  • Odstraňovanie cudzorodých látok ako drogy alebo liečivá
  • Regulujú množstvo vody a minerálov v tele
  • Produkujú hormóny, ktoré sa podieľajú na riadení krvného tlaku
  • Ovplyvňujú krvotvorbu, ktorá stimuluje tvorbu červených krviniek

Zlyhanie obličiek

Hlavnou úlohou obličiek je odstrániť odpad z krvi a vrátiť vyčistenú krv späť do tela. Zlyhanie obličiek znamená, že obličky už nie sú schopné odstraňovať odpad a udržiavať hladinu tekutín a solí, ktoré telo potrebuje.

Jednou z príčin zlyhania obličiek môže zapríčiniť aj cukrovka (diabetes mellitus), teda stav charakterizovaný vysokou hladinou glukózy (cukru) v krvi. V priebehu času vysoké hladiny cukru v krvi môžu spôsobiť vysoký krvný tlak a zároveň poškodiť malé filtračné jednotky v každej obličke, čo nakoniec vedie k zlyhaniu obličiek.

Tip: Viete ako znížiť vysoký krvný tlak?

Prejavy zlyhania obličiek

U ľudí s cukrovkou sa problémy s obličkami zvyčajne zachytia iba pri kontrole u lekára. Nekontrolovaná vysoká hladina cukru v krvi môže pomaly poškodzovať obličky bez toho, aby o tom človek vedel. Spočiatku je jediným znakom vysoká hladina bielkovín v moči, no môže trvať roky, kým sa obličky poškodia natoľko, že spôsobia príznaky.

Niektoré z príznakov:

  • Únava
  • Bolesť hlavy
  • Nepravidelný tlkot srdca
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Slabá chuť do jedla
  • Opuchy nôh a tváre
  • Dýchavičnosť
  • Svrbivá pokožka

Cukrovka

Diabetes mellitus, teda cukrovka, je ochorenie, ku ktorému dochádza, keď telo nevytvára dostatok inzulínu alebo keď nemôže využiť normálne množstvo inzulínu správnym spôsobom.

Inzulín je hormón, ktorý reguluje množstvo cukru v krvi. Vysoká hladina krvného cukru môže vyvolať problémy v mnohých častiach vášho tela. Cukrovka vplýva na zdravie človeka mnohými spôsobmi a ochorenie obličiek je ďalší zo zdravotných problémov, ktorému musia mnohí diabetici čeliť.

Typy cukrovky

Najčastejšími typmi sú typ 1 a 2. Diabetes 1. typu sa obvykle začína v detstve. Pri tomto type cukrovky pankreas nevytvára dostatok inzulínu a je potrebné používať inzulínové injekcie.

Diabetes 2. typu je najčastejší typ cukrovky. I keď sa zvyčajne vyskytuje u ľudí nad 45 rokov, čím ďalej tým častejšie sa začína vyskytovať aj u mladších ľudí. Pri tomto type cukrovky pankreas síce vytvára inzulín, ale telo ho nevyužíva správne. Vysokú hladinu krvného cukru je pri cukrovke 2. typu možné regulovať niekoľkými spôsobmi (zníženie hmotnosti, cvičenie, zdravá strava a pod.)

Ako cukrovka spôsobuje ochorenie obličiek

Každá oblička sa skladá z miliónov malých filtrov nazývaných nefróny. V priebehu času môže vysoká hladina cukru v krvi spôsobená cukrovkou poškodiť krvné cievy v obličkách, ako aj nefróny, takže nefungujú tak dobre, ako by mali. Mnoho ľudí s cukrovkou má tiež vysoký krvný tlak, ktorý môže vplývať aj na poškodenie obličiek.

Ak máte cukrovku, opýtajte sa svojho lekára aj na ochorenie obličiek. Chronické ochorenie obličiek sa často rozvíja pomaly, s malými príznakmi a mnoho ľudí si neuvedomuje, že majú chronické ochorenie obličiek, kým štádium nie je pokročilé.

Ak máte cukrovku, nechajte si pravidelne kontrolovať obličky. Vyšetrenie vám urobí váš lekár pomocou krvných a močových testov. Pravidelné testovanie je vašou najlepšou šancou na včasnú identifikáciu. Skorá liečba je najúčinnejšia a môže pomôcť predchádzať ďalším zdravotným problémom.

Tipy pre mamičky: Viete ako sa pripraviť na tehotenstvo s cukrovkou?

Čo je diabetická nefropatia?

U 30 – 40% všetkých diabetikov sa počas života prejaví diabetická nefropatia – jedna z najzávažnejších neskorších komplikácií spojených s diabetom. Najčastejším dôvodom nefropatie je slabo kontrolovaný diabetes a to platí pre diabetes 1. aj 2. typu. Ochorenie je nebolestivé, najprv sa prejaví zníženým objemom vyčistenej krvi alebo tým, že obličky do krvi prepúšťajú albumín (najmenšiu bielkovinu) a neskôr všetky bielkoviny.

Diabetická nefropatia sa formuje postupne, v priemere to trvá 10 až 15 rokov od prvého diagnostikovania diabetu až nastane úplné zlyhanie obličiek. V tomto štádiu je proces nezvratný a pacient je odkázaný na umelú obličku (hemodialýzu) alebo transplantačnú liečbu.

Príčiny vzniku diabetickej nefropatie

Ako sme spomínali, diabetická nefropatia vzniká postupne a jej vznik ovplyvňujú mnohé faktory. Jedným z nich je vysoká hladina cukru v krvi, ktorá poškodzuje cievy v celom organizme vrátane obličiek.

Okrem vysokej glykémie je ďalšou príčinou nefropatie aj vysoký krvný tlak, ktorý spôsobuje v cievach veľké napätie, čo môže viesť k ich poškodeniu alebo zlyhaniu.

Medzi ďalšie faktory, ktoré podporujú vznik diabetickej nefropatie patria:

Príznaky diabetickej nefropatie

Diabetická nefropatia má viacero stupňov vážnosti a vzniká postupne rokmi v dôsledku vyššie uvedených príčin. Často človek ani nevie, že sú jeho obličky poškodené. Ako ochorenie napreduje, obličky majú stále väčší problém čistiť krv od škodlivých látok, a tak sa v krvi nachádza stále viac toxínov. Vážnosť ochorenia obličiek udávajú štádiá glomerulárnej filtrácie, ktoré majú 6 stupňov.

Tieto príznaky zvyčajne sprevádza prvú fázu diabetickej nefropatie:

  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Únava a problémy s koncentráciou
  • Opuch chodidiel a členkov
  • Svrbenie
  • Strata chuti do jedla
  • Albumín v moči
  • Veľké množstvo kreatinínu v krvi

Diagnostika diabetickej nefropatie

Diabetická nefropatia sa diagnostikuje pomocou niekoľkých testov, ktoré si hneď v zápätí predstavíme.

Testy moču na albumín

Jedným z prvých indikátorov diabetickej nefropatie je albumín nachádzajúci sa v moči. Ide o typ bielkoviny, ktorá sa tvorí v pečeni a pokiaľ je funkcia obličiek v poriadku, albumín zostáva v krvi.

Ak sa však funkcia obličiek zhorší, časť albumínu počas filtrácie odpadových látok prenikne do moču a abnormálne vysoká hladina bielkovín v moči môže znamenať poškodenie obličiek.

Krvné testy

Pre stanovenie vážnosti diabetickej nefropatie sa používa približná rýchlosť glomerulárnej filtrácie, na ktorej výpočet je potrebný obsah kreatinínu v krvi. Čím viac kreatinínu sa v krvi nachádza, tým nižšia je rýchlosť filtrácie odpadových látok.

Biopsia

V niektorých prípadoch môže doktor odporučiť aj biopsiu, ktorá sa skladá z odberu vzoriek tkaniva z obličiek, z ktorých sa následne skúmajú rôzne abnormality ako napríklad krv v moči (hematúria), albuminúria a ďalšie. Vzorky obličiek tiež môžu ukazovať na zápaly, infekcie a tiež je možné zistiť, ako rýchlo sa ochorenie zhoršuje.

Medzi menej bežné metódy pri vyšetrení diabetickej nefropatie patria aj rôzne zobrazovacie metódy ako rontgen, sonografia a ďalšie. Pomocou zobrazovacích metód sa môže zistiť veľkosť a tvar obličiek a zistenie ďalších možných abnormalít vrátane nádorov, obličkových kameňov a opuchy alebo zlý prietok moču, ktoré môžu spôsobiť zníženú funkciu obličiek.

Prevencia a včasné diagnostikovanie poškodenia obličiek s optimálnou liečbou zvyšujú kvalitu a dĺžku života.

Prevencia

Najlepším spôsobom, ako spomaliť alebo zabrániť ochoreniu obličiek súvisiacemu s cukrovkou, je pokúsiť sa dosiahnuť cieľové hodnoty glukózy v krvi a krvného tlaku. Návyky zdravého životného štýlu a užívanie liekov podľa predpisu vám môže pomôcť dosiahnuť tieto ciele a celkovo zlepšiť vaše zdravie.

Inšpirácia: Na čo myslieť a dať si pozor pri cestovaní s cukrovkou?

Strava

Jesť zdravo znamená implementovať do svojho jedálnička celé spektrum plnohodnotných potravín. Strava by mala byť s dostatkom zeleniny, ovocia, celozrnných obilnín, vlákniny, strukovín, rastlinných bielkovín, nenasýtených tukov a orechov. Obmedziť by sa malo spracované mäso, sladené nápoje, biele pečivo a výrobky z bielej múky.

Bezškrobová zelenina

Asi 50% taniera by mala obsahovať bezškrobová zelenina, medzi ktorú patrí napríklad mrkva, huby, paradajky, brokolica, zelené fazuľky a ďalšie.

Škrobové jedlá a celozrnné výrobky

Asi 25% taniera by malo pozostávať zo škrobových jedál a celozrnných výrobkov ako kukurica, zemiaky, hrach, fazuľa, ovsené vločky, celozrnná ryža, cestoviny a celozrnné pečivo. Celozrnné výrobky okrem toho obsahujú aj vysoký podiel vlákniny, ktorá je dôležitá pre zabránenie výrazných výkyvov inzulínu.

Bielkoviny z chudých zdrojov

Posledná časť taniera je určená pre bielkoviny z chudých zdrojov, ako je hovädzie mäso, ryby a morské plody, vajcia, tofu, syry s nízkym obsahom tuku. Konzumácia rýb je skvelá možnosť ako získať omega-3 mastné kyseliny, ktoré obsahujú najmä slede, pstruh, sardinky, tuniak a losos.

Zdravé tuky

Mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny významne prispievajú k zdraviu srdca a práve preto by sa pacienti týmto tukom nemali vyhýbať.

Zdravé tuky obsahuje:

  • Olivový olej,
  • repkový olej,
  • arašidový olej,
  • požltový olej,
  • sezamový olej
  • Avokádo
  • Arašidové maslo
  • Orechy a semená

Keďže ľudia trpiaci cukrovkou majú vyššie riziko ochorenia srdca, tak je dôležité obmedziť príjem nezdravých tukov a nahradiť ich zdravými.

Inšpirácia: Ako znížiť hladinu cukru v krvi pomocou jedla.

Nízkobielkovinová diéta

U pacientov s postihnutím obličiek možno aj touto diétou spomaliť progresiu zlyhania obličiek. Keďže nízkobielkovinová diéta obsahuje menej vápnika a železa ako je potrebné, tieto minerály je potrebné doplniť. Tiež je potrebné doplniť vitamíny B a C.

Pohyb

U pacientov s diabetom a chronickým ochorením obličiek je vhodná pravidelná fyzická aktivita strednej intenzity ako rýchla chôdza, bicyklovanie, jóga, plávanie v rozsahu aspoň 150 minút za týždeň. Pomocou behu sa môže pacient dostať do formy, schudnúť a udržať si zdravú váhu.

Kontrola hladiny cukru a krvného tlaku

Vhodný krvný tlak u diabetika s nefropatiou by mal byt’ 130/80 mmHg. Preto sa odporúča dodržiavať preventívne opatrenia:

  • znížiť príjem kuchynskej soli
  • znížiť nadmernú hmotnosť
  • zabezpečiť primeranú telesnú aktivitu
  • znížiť vplyv stresových situácií v bežnom živote

Lieky

Na liečbu cukrovky a diabetickej nefropatie môže lekár vystaviť recepty na lieky, ktoré pomáhajú zmierňovať symptómy a príčiny cukrovky.

Liečba

V konečných štádiách diabetickej nefropatie, kedy je funkcia obličiek narušená natoľko, že hrozia vážne zdravotné komplikácie, je nutná dialýza alebo transplantácia obličiek.

Dialýza

Dialýza je liečebná metóda, ktorá má za úlohu odstrániť škodlivé látky z krvi tak, ako by sa jednalo o zdravé obličky. Nejde však o jednorazovú liečbu a pacient, ktorý nemá možnosť obličky transplantovať, bude musieť podstúpiť dialýzu v pravidelných intervaloch po zvyšok svojho života. Existuje viacero možností dialýzy:

Hemodialýza

Časovo náročnejšia metóda dialýzy je hemodialýza. Pri tomto type musí pacient pravidelne chodiť do dialyzačného centra asi 2-3x týždenne, kedy každá procedúra trvá 3-5 hodín. Z krvi sa odstraňuje kreatinín, močovina a časť vody. Tento proces prebieha pomocou zavedenia katétra (trubice) do niektorej zo žíl.

Peritoneálna dialýza

Peritoneálna dialýza je ďalším zo spôsobov čistenia odpadových látok z krvi. Pri tejto metóde sa používa katéter, ktorý je zavedený do oblasti brucha cez pobrušnicu a pomocou dialyzačného roztoku, ktorý preteká katétrom je možné filtrovať odpadové látky z krvi. Katéter je do brucha zavedený natrvalo tak, aby neobmedzoval človeka v bežných činnostiach.

Výhodou peritoneálnej dialýzy je, že ju je možné vykonať aj doma, preto sa často nazýva aj domáca dialýza. Pacienti majú aj väčšiu diétnu voľnosť, lepšie je možné u nich kontrolovať krvný tlak a môžu pracovať aj cestovať. Výmeny peritoneálneho roztoku prebiehajú buď manuálne, alebo automaticky. Automatickú výmenu roztoku zabezpečuje dialyzačný prístroj, ktorý vymieňa roztok v pravidelných intervaloch a celú procedúru je možné vykonať aj počas spánku.

Podívejte se na tipy, ako sa pripraviť na život s domácou dialýzou.

Ako najlepšie predísť ochoreniu obličiek?

Na zníženie rizika ochorenia obličiek sa držte nasledovných rád:

  • Udržujte si zdravú hladinu glukózy v krvi
  • Usilujte sa o to, aby vaša strava pozostávala z potravín, ktoré majú pozitívny efekt pri liečbe cukrovky
  • Docieľte zdravý krvný tlak a pravidelne ho merajte
  • Zmeňte vaše stravovacie návyky, jedzte viac ovocia a zeleniny
  • Spolupracujte s dietológom na vypracovaní plánu stravovania
  • Začnite viac športovať a buďte fyzicky aktívni
  • Doprajte si dostatok spánku a zamerajte sa aspoň na 7 až 8 hodín spánku každú noc
  • Obmedzte fajčenie alebo úplne prestaňte
  • Snažte sa dosiahnuť zdravú hmotnosť. Na jej docielenie by ste si mali predovšetkým strážiť kalorický príjem. Ak potrebujete pribrať, môžete tak urobiť aj zdravým spôsobom.

Teraz keď už viete, čo všetko obnáša zlá funkcia obličiek, je dôležité uvedomiť si, že proti ochoreniu obličiek sa oplatí bojovať ešte skôr, než vznikne.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Obrazky: www.pexels.com