Vedeli ste, že dermálna mykóza patrí k veľmi častým ochoreniam? A je to vôbec najčastejšie ochorenie kože, s ktorým sa kožní lekári stretávajú. Riziko nákazy sa zvyšuje najmä v lete, kedy často chodíme bosí a navštevujeme kúpaliská.
Čo je dermálna mykóza
Kožná mykóza sa môže objaviť kdekoľvek na tele. Okrem vrchných vrstiev kože sa vyskytuje na nechtoch, vo vlasoch, aj na slizniciach. Dámy sa pomerne často stretávajú s vaginálnou mykózou.
Mykózy, známe tiež ako plesne, sú spôsobené patogénnymi hubami a sú vysoko infekčné. Ak trpí mykózou niekto vo vašej domácnosti, mali by ste klásť mimoriadny dôraz na prevenciu. Aké typy mykóz poznáme?
- Vyskytuje sa v kožných záhyboch. Postihnutá pokožka je červenkastá, šupinatá a môže svrbieť.
- Pityriasis Versicolor. Ochorenie je charakteristické najmä pre obéznych ľudí. Dôvodom je zvýšené potenie. Príčinou vzniku môžu byť aj odevy zo syntetického materiálu. Prejavuje sa ako žlté a hnedasté škvrny, ktoré sa ošupujú.
- Onychomykózy. Vyskytujú sa na nechtoch, najmä nôh. Necht spočiatku mení farbu, neskôr hrubne a drví sa.
- Kandidózy. Sú najbežnejšie u malých detí, seniorov a žien, ktoré užívajú hormonálnu antikoncepciu. Ložiská ochorenia sú červené, s drobnými pľuzgierikmi.
Prevencia a liečba kožnej mykózy
Plesne sú vysoko infekčné a najjednoduchšie ich „chytíte“ v spoločných priestoroch. Na kúpaliskách, v posilňovniach alebo podobných zariadeniach preto nikdy nechoďte bosí! Dôležitá je pravidelná a dôkladná hygiena. Vyhnite sa tiež syntetickému materiálu odevov a obuvi. Ak zbadáte akékoľvek zmeny zafarbenia kože alebo nechtov, prípadne vás trápi svrbenie intímnych partií alebo kožných záhybov, navštívte dermatológa. Ten nasadí vhodnú liečbu, ktorá môže byť lokálna (rôzne krémy, masti, spreje), celková (tablety) alebo kombinovaná.