Pre ktorú saunu sa rozhodnúť
Pre ktorú saunu sa rozhodnúť

Pri pravidelnom čase trávenom v saune ľudia pociťujú množstvo zdravotných výhod. Vo svete sáun však existuje veľa druhov, medzi ktorými sú určité rozdiely. Čo všetko treba zohľadniť pri výbere domácej sauny? Zistite, ako vybrať správnu saunu a čo najlepšie optimalizovať jej nákup.

Ako na výber sauny: druhy z hľadiska umiestnenia

Spoločným znakom každej sauny je duševný relax, zdravotné benefity, odstránenie neželaných toxínov z tela, budovanie imunity a mnoho ďalších. Rôzne typy sáun však so sebou prinášajú iný spôsob technológie a konštrukcie. Začneme s rozdielmi z hľadiska umiestnenia.

Vnútorná sauna

Vnútorná domáca sauna je zvyčajne zabudovaná do infraštruktúry domu priamo, alebo ako voľno stojaca. Často sa umiestňuje v kúpeľniach, domácich telocvičniach, prípadne v pivniciach. Vyznačuje sa svojou flexibilitou a možno ju kedykoľvek nainštalovať.

Vonkajšia sauna

Dvor, priestor v okolí bazéna alebo jazera je zvyčajne miesto, kde sa stavia vonkajšia sauna. Dnešné modely sa od seba líšia stavebným materiálom, dizajnom a veľkosťou. Na rozdiel od vnútornej sauny sú vonkajšie sauny neobmedzené svojou veľkosťou a môžu mať tvar suda, chatky, kabíny, dokonca dažďovej kvapky. Pokiaľ majú v sebe zabudované okná, prepúšťajú maximálne množstvo prirodzeného svetla.

Typy sáun, ktoré treba poznať

Po oboznámení sa s vnútornými a vonkajšími saunami je potrebné zistiť, akú saunu si vybrať z hľadiska funkcií, ktoré poskytuje. Aké technologické možnosti so sebou prinášajú rôzne druhy?

Sauna na drevo

Táto vonkajšia sauna sa považuje sa tradičný druh. Na vykurovanie sa používa drevo, ktoré sa spaľuje v kachliach. Čas strávený v saune by mal byť minimálne 10 minút, no nemal by presiahnuť 15. Následne je potrebné ochladiť sa studenou vodou a cyklus zopakovať. Takto sa vyťaží maximum z pozitívnych účinkov sauny.

Na kachle na drevo funguje aj dymová sauna. Ide ale o zriedkavý typ sauny a trvá dlho, kým sa vyhreje. Pokiaľ sa neviete medzi nimi rozhodnúť, z hľadiska efektivity a šetrnosti odporúčame práve saunu na drevo.

Parná sauna

Domáca sauna môže mať aj podobu vonkajšej parnej sauny alebo vnútornej parnej sauny. Úroveň vlhkosti v parnej saune je 100 % a teplota je nižšia ako v saune na drevo. Lavice sú zvyčajne v jednej úrovni a teplota sa reguluje termostatom.

Elektricky vyhrievaná sauna

Tento typ sauny je čoraz viac obľúbenejší. Elektricky vyhrievaná sauna je účinná, bezpečná, štýlová a ľahko sa používa. Vďaka diaľkovému ovládaču sa dá regulovať množstvo tepla, ktoré sauna vydáva. Elektrický ohrievač sa montuje na stenu, alebo na podlahu.

Infrasauna

Pokiaľ hovoríme o miestnostiach obložených drevom, vyhrievaných pomocou technológie infračerveného žiarenia, ide o infrasauny. Zahrievanie prebieha rýchlejšie, pretože žiarenie neohrieva priestor, ale telo samotné. Infrasauna má o niečo nižšiu teplotu ako tradičná sauna, ale je rovnako účinná. Energia, prenikajúca do tela zvyšuje teplotu telesného jadra, čo vyvolá u používatelia potenie, pri ktorom sa vyplavujú toxíny, telo sa uvoľňuje a bolesť v kĺboch mizne.

Infrasauny nemajú v miestnostiach vodu, čo znamená, že interiér sa líši od iného typu sauny, ako je napríklad parná sauna. Podobne ako v prípade tradičných sáun je odporúčaná dĺžka pobytu v infrasaune 10 až 15 minút na jedno sedenie.

Pre ktorú saunu sa rozhodnúť: zhrnutie

Sauny poskytujú miesto na únik pred každodenným stresom. Pri výbere stačí zodpovedať na otázky, týkajúce sa veľkosti, umiestnenia, materiálu a typu sauny. Ak uvedenými faktormi nie ste limitovaní, zamerajte sa len na osobné preferencie, aby sa nová sauna stala relaxačným útočiskom, ktoré poskytuje nemalé množstvo zdravotných benefitov.