Zviera vám hrdlo i žalúdok, zrýchľuje sa vám tep a nemôžete sa nadýchnuť? Návaly stresu a úzkosti nepredstavujú pre ľudí nič príjemné, no s týmto pocitom bojujeme v dnešnej dobe skutočne často. Každý človek má tendenciu občas „stresovať“. Niektorí pociťujú úzkostlivé stavy a napätie až pri veľmi krízovej situácií, no niektorí zažívajú tento pocit aj každý deň. Každopádne existuje niekoľko zaručených trikov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa stresu a nepríjemných pocitov.

V piatich základných zmysloch je čuch ten najstarší. Je spojený s najstaršou časťou mozgu, a to s limbickým systémom. V týchto častiach zároveň sídli naše riadiace centrum pre emócie. Určitá vôňa môže totiž v človeku veľmi ľahko i rýchlo vyvolať najrôznejšie pocity, ktoré sú samozrejme priaznivé pre organizmus. Pokiaľ vás najbližšie niekto poriadne vystresuje, skúste si naordinovať jednoduchú a rýchlu aromaterapiu. So stresom výrazne bojujú esenciálne oleje a tie majú i pozitívne vplyvy na našu myseľ. Môžete siahnuť po aromalampe alebo vyskúšať interiérový parfum, ktorý si veľmi rýchlo obľúbite.

Dýchajte hlboko a pomaly

Stres a úzkosť sú často spájané s fyzickými prejavmi ako je pocit tlaku na krku a hrudníku, či pocit nedostatku vzduchu. S tým sa nám i zrýchľuje dýchanie, ktoré celému stavu moc nepridá. Pokiaľ sa ocitnete v tejto situácií, skúste sa už na začiatku zamyslieť nad svojim dychom. Jednoducho upokojte svoje dýchanie a zhlboka sa nadýchnite. Nadýchnite sa pomaly nosom, natiahnite čo najviac vzduchu ako môžete, počkajte dve sekundy a následne prudko a rýchlo vydýchnite. Behom chvíľky pocítite nesmiernu úľavu a stresu sa zbavíte skutočne veľmi rýchlo.

 

FOTO: © Korta / Dollar Photo Club