Máte chuť na zdravý obed?

Ako sa bežne stravujete? Pripravujete si obed doma a do práce si ho nosíte? Alebo si radšej dáte klasické „menučko“? Obed je významnou súčasťou denného stravovania. Mal by nás nielen nasýtiť, ale aj dodať dostatok energie do ďalšieho dňa. To najlepšie dokáže zdravý obed.

Zásady zdravého obeda

Čo je to vlastne zdravý obed? Z akých potravín by mal pozostávať? V prvom rade by mal byť nutrične vyvážený, to znamená, že by mal pozostávať zo správneho pomeru živín. Obedový tanier by ste si pomyselne mali rozdeliť na tretiny tak, aby obsahoval živočíšnu bielkovinu, vlákninu a sacharidy. Vďaka takémuto zloženiu sa minimalizuje potreba prejedania a podporí sa postupné uvoľňovanie energie. Aké sú ďalšie zásady zdravého obeda?

  1. Správne načasovanie. Ak raňajkujete cca o 7. hodine ráno a desiatujete o 10., obedovať by ste mali približne o pol 1.
  2. Stravovanie bez stresu. Mnohí to poznáme. Na obednú pauzu máte tak 30 minút, pričom za ten čas poriadne nestihnete dôjsť do reštaurácie a objednať si! Jedlo potom do seba doslova nahádžete. To je veľká chyba. Jesť treba v pokoji a pomaly.
  3. Dostatočné prežúvanie. Každé sústo by ste mali poriadne rozhrýzť a poprežúvať, aby bolo pripravené na ďalšie spracovanie v tráviacom trakte.

Energetický príjem počas obeda by u dospelých mal predstavovať 3500 kJ.

Tipy na zdravý obed

Zdravý obed vždy pripravujeme z kvalitných surovín. Vyskúšajte tieto jednoduché recepty, vďaka ktorým budete mať zdravý obed na stole takmer okamžite!

Kuracie mäso pre deti

Postačia vám 2 kuracie prsia, ktoré nakrájate na kocky alebo rezance. Orestujte ich na masle, ochuťte soľou, čiernym korením a majoránom. Vynikajúcou prílohou sú varené zemiaky a uhorkový alebo kapustový šalát. Veľmi jednoduchý recept, ktorý máte ihneď hotový a deti si na ňom pochutia.

Zeleninový wrap

Pripravte si:

4 celozrnné tortily

2 lyžice smotanového syra

1 mrkvu

1 uhorku

1 šálku ľadového šalátu

Na tortilu namažte smotanový syr, nastrúhajte mrkvu, pridajte uhorku na plátky a najemno nakrájaný šalát. Tortilu pevne zabaľte. Ak chcete niečo sýtejšie, pridať môžete tofu syr, prípadne mäso podľa vašej chuti.