5 dôvodov, prečo využívať trekingové palice
Trekingové palice musí mať vo výbave každý treker, ktorý sa venuje turistike pravidelne. Na čo všetko slúžia trekingové palice.

Medzi výbavu na treking nepatria len turistické topánky, trekingová bunda či nohavice. Skúsení i menej skúsení trekeri ocenia v horách trekingové palice. Táto pomôcka má počas túry veľa funkcií. A verte tomu, že nejde len o oporu pre lenivých alebo seniorov. Prečo sa oplatí na túry nosiť trekingové palice?

1. Zvýšenie bezpečnosti

Základom bezpečnosti v horách je turistická obuv. Kvalitná obuv s protišmykovou podošvou a pevným zvrškom je to, čo v pri výstupe chráni pred vyvrtnutím členkov alebo pádom na klzkom povrchu. Proti pádu vás dokážu ochrániť aj trekingové palice. Keď si kúpite teleskopický variant z internetového obchodu inSPORTline, môžete ich používať len v niektorých častiach trasy. K paliciam si kúpte batoh, ktorý má pútka na zavesenie palíc. Palice nebudú zavadzať, ale v prípade potreby ich máte po ruke.

2. Jednoduchší pohyb

Mylný je názor, že trekingové palice počas pohybu v horách skôr prekážajú ako pomáhajú. Trekingové palice zrýchľujú pohyb, poskytnú stabilitu pri výstupe i pri schádzaní z vrcholov. Vaša túra bude efektívnejšia a dokážete prejsť väčší úsek. Telo nie je zaťažené len v spodnej časti, záťaž sa pekne rozloží aj do paží.

3. Zvýšenie kondície

Podľa odborníkov pomáhajú trekingové palice precvičiť takmer celé telo. Približne 80 % svalov v tele je počas túry s palicami zapojených do pohybu. Tento údaj znamená, že sa rýchlejšie zvýši vaša kondícia. Potešujúce je tiež to, že vyformujete viac svalov a spálite väčší objem kalórií. Takéto komplexné zapájanie svalov do pohybu vedie k výkonom, aké by ste bez palíc nedosiahli.

4. Zdravší pohyb

Chôdza je lekármi odporúčaný pohyb po operáciách pohybového aparátu. Napriek tomu môže počas náročnejšej turistiky po skalách dochádzať k otrasom, ktoré spôsobujú bolesti kĺbov. Trekingové palice pomôžu tieto otrasy tlmiť, pretože sa do nich zapriete. Túto funkciu palíc pocítite predovšetkým pri zostupovaní zo strmého kopca. Poďakujú vám hlavne kĺby, ale tiež šľachy a unavené svaly.

5. Multifunkčnosť

Trekingové palice je možné využiť nielen počas chôdze. Sú dokonca odporúčané ako pomôcka pri nečakaných situáciách. Počas dažďa môžete medzi palice rozprestrieť pláštenku a vytvoriť tak provizórny úkryt. Palicami zdvihnete zo zeme padnutú vreckovku, zistíte nimi hĺbku vody v potoku alebo overíte stabilitu podložia.