Ľudová medicína nám dáva mnoho silných zbraní, ktorými sa dokážeme brániť vo chvíli, keď na nás útočia vírusy či baktérie. Ideálne je zaradiť ich do svojho jedálničku a výživy skôr, než sa o nás niektoré z nich začnú vôbec zaujímať. Hodia sa aj vo chvíli, keď si všimneme prvé príznaky. Silnou zbraňou na podporu imunity je Echinacea purpurea.

Echinacea – silný partner pre našu imunitu

Echinacea u nás zdomácnela natoľko, že pokiaľ by nás trochu neprekvapoval jej cudzokrajný názov, budeme si myslieť, že je tu s nami od nepamäti. Táto kráska plná polysacharidov, glykoproteínov, flavonoidov aj esenciálnych olejov k nám pritom doputovala až zo severoamerickej prérie. Domorodí indiáni ju využívali na podporu oslabeného organizmu.

Do ľudovej lekárničky prevzala echinaceu aj naša európska ľudová medicína

Echinacea purpurová zdomácnela v našich bylinkových záhradkách a môže nám byť oporou vždy, keď naše telo potrebuje podporiť imunitu. Z rastliny sa za najúčinnejší považuje koreň, ktorý sa zbiera na jeseň. Ten obsahuje najväčšie množstvo éterických olejov a tie sú účinné predovšetkým pre naše horné dýchacie cesty. Ostatné časti rastliny zbierame v dobe kvetu.

Echinacea, známa aj ako rudbekia, sa môže užívať ako čaj (pripravovaný zo sušenej rastliny), alebo ako tinktúra. Tá sa pripraví naložením častí rastliny do 60% liehu. Takto sa nechá rastlina pri izbovej teplote v tme 14 dní. Denne je nutné ju premiešať. Následne sa scedí a užíva sa jedna polievková lyžica denne. Pre deti je vhodný čaj z listov. Olej alebo masť z rastliny sa zas hodí na rôzne dermatózy.

Ak nemáte záhradku, alebo ste sa na ďalšiu vírusovú sezónu nepripravili, nevadí. Echinacea 500 Plus je doplnok stravy, ktorý sa vám bude užívať ešte jednoduchšie. Vyrába ho česká Naturvita a na Slovensko ho distribuuje firma Happy Trade. Tento produkt prináša extrakt z Echinacea purpurea, ale tiež ďalšia podporné prostriedky pre náš imunitný systém: liečivú hubu reishi (leskôrka lesklá), vitamín C a zinokDoplnok stravy Echinacea 500 Plus kúpite v e-shope Greenlike.sk.

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár

Túto ľudovú múdrosť počul každý z nás snáď už v materskej škole. Nejde však ani tak o slniečko samotné, ako o vitamín D, ktorý vďaka nemu naše telo získava. D vitamín je ďalším dôležitým partnerom nášho imunitného systému. Zvyšuje totiž schopnosť imunitnej reakcie tela, a to aj pri stretnutí s dnes tak aktuálnym Covid-19. Aj keď sú lekári veľmi opatrní pokiaľ ide o odporúčanie čohokoľvek na koronavírus, udržať si správnu hladinu vitamínu D odporúčajú takmer jednoznačne. Mimo letné mesiace je dôležité doplniť vitamín D formou doplnku stravy. Najlepšie ako vitamín D3. Tieto aj ďalšie vitamíny od Naturvita kúpite v e-shope Greenlinke.sk. Ktoré sa na jeseň a v zime hodia?

Doplňte si do lekárničky

Vyberajte si také doplnky stravy, ktoré podporujú imunitný systém, potlačujú únavu, detoxikujú telo, zlepšujú trávenie, obehovú sústavu, sú prevenciou proti chrípke a nachladnutiu, vedia podporiť duševnú rovnováhu aj kvalitný spánok. Dobrými pomocníkmi od Naturvita vám budú napríklad: vitamín Extra C 500 s postupným uvoľňovaním, vitamín D3, Echinacea 500 Plus, Zinok Forte, Selén Forte, Omega 3 Vegan, Horčík 200 mg či Horčík + B6.

TIP: Podporte aj krásu svojich nechtov, vlasov, pokožky a zdravie slizníc.