V posledných dvoch desaťročiach sme svedkami toho, že ľudia sa dožívajú vysokého veku a sú oveľa zdravší. Vedci zistili, že zhoršenie zdravotného stavu nastane u starých ľudí až tesne pred smrťou. Ak máte sviežu starú mamu, hoci jej už ťahá na deväťdesiatku, skúste sa jej spýtať, v čom spočíva tajomstvo dlhého, spokojného a zdravého života. Je predsa skvelé, keď senior nepotrebuje zdravotné pomôcky pre imobilných pacientov a denne nemusí zjesť plnú hrsť tabletiek. Je to naozaj možné? V nasledujúcich riadkoch ponúkame 10 tipov zdravého starnutia, ktoré navrhol Peggy Buchanan, koordinátor vitality/wellness plánovania.

Boj proti popoludňajšej únave

Únava je častým problémom starších osôb, a to najmä po obede. Pohár vody a vysoko antioxidačné potraviny (napr. sušené slivky) by ju mali eliminovať. Dokážu totiž oživiť telo a stimulovať myseľ.

Precvičovanie pamäte

Pre zdravie starých ľudí je nevyhnutné udržiavať mozog aktívny a fit. Precvičovanie pamäte dokáže odvrátiť Alzheimerovu chorobu a demenciu, no podporuje aj výkonnú funkciu. Vyskúšajte slovné hry a rôzne logické cvičenia. Na prechádzke môžete napríklad spočítať všetky červené objekty a doma si toto číslo pripomeňte. V obchode to skúste bez zoznamu, ale nezaškodí tiež zapamätať si niektoré telefónne čísla.

Severská chôdza

Možno Vám pripadajú Nemci s turistickými palicami smiešne, pretože tieto pomôcky pokladáte za úplne zbytočné. Nenáročná chôdza podporovaná palicami, nazývaná aj nordic walking (severská chôdza), sa ale teší v súčasnosti mimoriadnej obľube. Vďaka tomuto športu sa udržíte svieži, budete mať štíhle nohy a vypracované ramená. To však nie je všetko. Palice tlmia nárazy na kĺby dolných končatín, prinášajú úľavu bedrám a chrbtici. Hoci by ste aj pri výstupe do strmého terénu nemali problém, ťažkosti sa môžu objaviť pri zostupe. Palice tiež zvyšujú stabilitu pri nosení batohov. Keďže poskytujú dobrú oporu, umožňujú optimálne dýchanie.

Spoločné stravovanie

Je dokázané, že tí, ktorí sa stravujú v spoločnosti ďalších ľudí, zjedia menej než samotári. Ide o jednoduchú zoštíhľovaciu taktiku, ktorá podporuje aj sociálne interakcie a zapojenie sa do kolektívu. Určite je pre seniora lepšie, keď sa neizoluje a starne v komunite. Pokiaľ to nejde inak, aspoň niekoľkokrát do týždňa si dohodnite obed s priateľmi alebo rodinou. Nezáleží na tom, či sa Vám trasú ruky a pri obede potrebujete podbradník pre seniorov. Nerobte si ťažkú hlavu z ničoho a obklopte sa ľuďmi, ktorí problémy starých ľudí pochopia. Čím viac sa budete izolovať, tým viac zdravotných problémov sa začne na Vás nabaľovať.

Stop rutine

V supermarkete nakúpte nové potraviny, prípadne nájdite nové spôsoby, ako jesť rovnakú stravu ( konzervované broskyne nahraďte čerstvými a podobne). Tiež skúste hľadať nové cesty do kostola, divadla či ku svojim známym. Možno svoj stereotyp milujete, ale je to práve on, kto privádza myseľ k spohodlneniu. A odtiaľ je už iba krôčik k stareckej demencii a iným ochoreniam.

Podpora nôh

Ako ľudia starnú, začnú sa tukové vankúšiky na spodnej časti nôh zhusťovať, čo vedie k bolesti a rýchlej únave. Obstarajte si ochranné topánky alebo si do pôvodných vložte podložky pre lepšiu stabilitu a pohodlie. Tiež ponožky s vypchávkami sa javia ako dobré riešenie. Okrem iného udržia nohy v suchu.

Tuky

Laicky povedané, poznáme dobré a zlé tuky. Určite sa vyhnite mastným fritovaným jedlám, ktoré zaťažujú srdce a cievy, ale napríklad také omega-3 mastné kyseliny sa oplatí zaradiť do jedálnička. Najmä staršie osoby so zvýšeným genetickým rizikom demencie by mali jesť veľa orechov, rýb, listovú zeleninu a používať olivový olej.

Hobby

Okrem cvičenia, ktoré zlepší Vašu fyzickú kondíciu, pružnosť a kardiovaskulárnu vytrvalosť, by ste sa mali počas dňa venovať aj nejakej inej činnosti. Je dobré, ak sa budete na ňu tešiť a bude odrazom Vašej osobnosti. Môže to byť joga, práca v záhrade, prechádzky so psíkom, maľovanie alebo plávanie. Je to iba na Vás, no určite si niečo nájdite.

Tanec pre krajší zajtrajšok

Starí ľudia, ktorí sa venujú fyzickej aktivite, sú ohrození až o 60 % menej ako ich letargické náprotivky. Toto percento je celkom slušné a hovorí o tom, že vďaka pohybu Vás budú obchádzať všetky starecké choroby. Cvičenie zvyšuje prúdenie kyslíka do mozgu a uvoľňuje proteín, ktorý posilňuje bunky a neuróny. Ideálnou alternatívou môže byť aj tanec, ktorý spája fyzické a psychické zdravie v jeden celok. Tým, že musíte udržiavať správny rytmus a učíte sa kroky, trénujete aj svoju pamäť.

Znížený príjem soli

Vysoký krvný tlak môže viesť k mŕtvici a výraznému poklesu kognitívnych funkcií. Riziko sa vekom zvyšuje. Starí ľudia strácajú chuť, a preto zvyknú viac soliť. Tu však pozor! Aj osoby, ktoré vykonávajú starostlivosť o ležiaceho pacienta vyššieho veku by sa nemali nechať presvedčiť frflaním a prosením. Starý človek by si mal jednoducho uvedomiť, že znížením príjmu soli sa zvýši jeho kardiovaskulárne zdravie.

 

Starnutie nemusí nutne znamenať zdravotné problémy a zlú kvalitu života. Je na každom z nás, ako si to zariadime. Držíme palce, nech je Vaša staroba pokojná, šťastná a najmä zdravá.

 

Autorské právo: halfpoint / 123RF Reklamní fotografie