Klasická epilácia: oplatí sa vytrvať?

Blíži sa leto a s ním aj tipy, na dokonale hladkú pokožku. Veľkým hitom posledných rokov sú laserová alebo IPL epilácia. Vidina dlhodobo hladkej pokožky láka. Tieto metódy ale nie sú vhodné pre každého. Existujú aj ďalšie cesty, ako mať pokožku hladkú na dlhšiu dobu.

Vytrhávanie chĺpkov mnohé ženy desí. Bolestivosť, zarastajúce chĺpky a výsledky, ktoré rozhodne nevydrží sľubované tri týždne. Ako to v skutočnosti je a prečo sa oplatí dať klasickej epilácii šancu?

Oveľa lepšie ako žiletka

Po holení žiletkou vám pokožka hladká na dotyk vydrží sotva niekoľko dní. Nehľadiac na to, že ak máte tmavé chĺpky, korienky stále presvitajú. U mnohých žien je práve toto podnetom k zmene metódy odstraňovania chĺpkov. Vytrhávanie voskom, cukrovou pastou alebo pinzetovým epilátorom majú už pomerne dlhú históriu.

Prvé pokusy o použitie klasického pinzetového epilátora mnohokrát končí po niekoľkých minútach. Vytrhávanie chĺpkov nie je príjemné. Existuje ale niekoľko tipov, ako s epiláciou začať.

Horúca voda a menej pinziet

Dnešné modely epilátorov zvyčajne ponúkajú použitie vo vode. Je to preto, že teplá voda otvára póry a zmäkčuje chĺpky, ktoré potom idú ľahšie vytrhnúť. Buď môžete teda epiláciu vykonávať priamo vo vode alebo si najskôr dopriať horúci kúpeľ a epilovať po nej.

Ak je vám aj tak epilácia nepríjemná, môžete využiť nadstavec na citlivé oblasti, ktorý zníži počet pinziet. Epilátor tak bude vytrhávať menej chĺpkov naraz. Skôr sa k epilátorům takisto dodávali tzv. chladiace rukavice, ktorých súčasťou bol klasický sáčok s gélom, ktorý v mrazničke alebo v chladničke schladíte. Týmto chladiacim prvkom potom chladíte pokožku a až za ním epilujete. Tento postup pomôže aj napnúť pokožku, čo je počas epilácie príjemnejšie.

Určite odporúčame začínať s najmenej citlivou oblasťou nôh, teda holeňami alebo bočnými stranami lýtok. U členkov a kolien budú prvé epilácie štípať viac.

Ako dlho vydržia výsledky?

Všetky chĺpky rozhodne nerastú rovnako rýchlo, takže obvykle je nutné opakovať epiláciu po 7 až 14 dňoch. Možno sa to nezdá až tak sľubné, ale ak vydržíte, časom budú chĺpky jemnejšie, pôjdu lepšie vytrhávať a bude ich menej. Epilácia preto bude čím ďalej tým menej bolestivá a aj výsledky môžu vydržať dlhšie. Určite sa oplatí prekonať prvotné obavy aj počiatočnú miernu bolesť, na ktorú si skrátka časom zvyknete. Pokožka bez viditeľných tmavých korienkov chĺpkov a možnosť zahodiť klasickú žiletku za to určite stojí.

Autor: Andrea Ivaničová, www.holime.eu