Dobrodružstvo pod stanom mnohí z nás milujeme. Zažili sme ho v detstve a teraz doňho radi zasväcujeme naše deti. O čo ale nestojíme, to je dobrodružstvo z pretekajúceho stanu. Aj stan s pomerne vysokým vodným stĺpcom môže začať po čase pretekať. Riešením je vhodná impregnácia. Ideálne nano impregnácia na stany.
K dobrým vlastnostiam stanu patrí jeho nepremokavosť
Čím je však nepremokavosť stanu vyššia, tým je stan dražším. Do bežných podmienok obvykle ani stan pre extrémne počasie nepotrebujeme. O tom, čo stan vydrží z hľadiska poveternostných podmienok, vypovedá jeho vodný stĺpec. Čím je u stanu uvádzaný vodný stĺpec vyšší, tým je stan kvalitnejším. Táto číselná hodnota vyjadruje mieru nepriepustnosti stanu, teda nepremokavosť.
Čo znamená napríklad vodný stĺpec 4000 mm? Stan dokáže zadržať vodný stĺpec zo 4 metrov bez toho, aby sa voda dostala do stanu. Vychádza sa z tlaku vody na vonkajšiu stenu a z faktu, že kvapka vody dopadá na stan rýchlosťou 80 až 90 km/h. Minimálna výška vodného stĺpca by teda mala byť 2000 mm, dosť často to ale nie je dostačujúce. Ideálne je investovať do lepšieho stanu s vyšším vodným stĺpcom, alebo stan naimpregnovať. U expedičných stanov sa odporúča vodný stĺpec aspoň 6000 mm v kombináciou s podlahou s vodným stĺpcom ešte o 2000 mm vyšším. Za podobný stan už ale pekne zaplatíte, naviac časom sa môžu nepremokavé vlastnosti stanu zhoršovať.
Aj z lacného stanu len málo odolného vode urobíte kvalitný stan vďaka vhodnej impregnácii
Bežné impregnácie, ktoré sa používajú, však začínajú byť za zenitom. Moderná nano impregnácia stanu vie totiž ponúknuť viac. Má väčší odpudzujúci efekt, životnosť týždne až mesiace (tá tradičná iba dni či týždne) a má vysokú mechanickú odolnosť voči oderu.
Obrovskou výhodou nano impregnácie je, že sa chová podobne ako membránové materiály. Zatiaľ čo kvapalinu neprepúšťa, vzduch naopak áno. V stanoch s nano impregnáciou sa preto dobre dýcha, súčasne sa ale nezaparujú, pretože vodné pary odchádzajú smerom von.
Nano impregnácia stanov ponúka taktiež antibakteriálne účinky. Eliminuje tvorbu plesní a taktiež zabraňuje usadzovaniu lišajníkov či machov. Takže sa hodí aj na trvalé prístrešky. Toto bežná impregnácia vôbec nerieši. Tá nie je dokonca ani ekologickou. Tradičné staré technológie impregnácií sú postavené na látkach, akými sú teflón, vosk, olej či silikón. Nič, čo by prírode prospievalo. Naproti tomu sa nano impregnácia skladá výhradne z vody a nano častíc kremíku. Je preto ekologicky šetrná.
Nano technológie menia chemický priemysel
Impregnácia stanov je ako produkt výsledkom jedného z odvetví nanotechnologického priemyslu – chemickej nanotechnológie. Tá sa mimo iné zaoberá ochranou povrchov. Na rozdiel od bežných starých technológií nepracuje s molekulami, ale nové vlastnosti látok získava priamo zmenami na úrovni atómov. A inšpiráciu nachádza priamo v prírode. Napríklad v takzvanom efekte lotosového kvetu.
Čo je efekt lotosového kvetu? Lotosový kvet je jedným z najkrajších kvetov vôbec. Vždy žiari čistotou, napriek tomu, že vyrastá z bahna. Len čo vykukne, čiastočky špiny sa z neho rýchlo skotúľajú a kvet aj list zostanú čistými. Môže za to špeciálny povrch, ktorý dokáže vďaka svojim produktom ponúknuť aj firma NanoConcept, ktorá sa špecializuje na chemickú nanotechnológiu a ochranu povrchov. Jedným z je produktov je aj nano impregnácia stanov.
Čo by ste mali vedieť o nano impregnácii stanov?
Impregnácia je vhodná na všetky typy stanov z textilných látok, ako je bavlna, polyester, nylón, ale tiež na PVC. Na stan stačí nanoimpregnáciu nastriekať a nechať zaschnúť. Stan získa vodeodolné vlastnosti, stále však dýcha. Je tiež odolný voči špine. Na 1 m2 impregnovaného materiálu potrebujete 250 ml nano impregnácie.