Chcete vyformovať hornú časť tela? Vyskúšajte cviky na hrazde

Predovšetkým páni túžia po vypracovaných pažiach, svaloch na chrbte a tehličkách na bruchu. Samozrejme, že aj dámy by mali venovať pozornosť hornej časti tela. Vyformované ramená vyzerajú v letných šatách nádherne. Jednou z najúčinnejších pomôcok na posilňovanie vrchnej časti tela je hrazda. Pod týmto pojmom si nepredstavujte drevené bradlá, ktoré poznáte zo školských čias. Hrazdy sa vyrábajú v rôznom prevedení, sú skladné a ideálne na cvičenie v domácom prostredí.

Hrazda – skvelá pomôcka pre každého

Ako sme už v úvode spomínali, hrazda je pomôcka, ktorú využijú muži i ženy. Existuje niekoľko modelov hrázd, takže si zaručene vyberie každý. Musíme spomenúť tiež fakt, že na hrazde odporúčame cvičiť ľuďom, ktorí trpia bolesťami chrbta a potrebujú ponaťahovať svaly. Vďaka pravidelnému cvičeniu na hrazde dáte zbohom stuhnutému chrbtu a posilnené svaly budú pripravené na každodenný nápor. Na hrazde sa primárne precvičuje horná časť tela, a to ruky, prsné svaly, svaly na chrbte a brucho. Vynaliezaví ľudia dokážu na hrazde robiť riadne triky a kúsky, ktoré spestria každý tréning. Skvelým tipom je využitie hrazdy pri cvičení s TRX lanami. Na hrazdu môžete uviazať tiež odporovú gumu a rozšíriť tak možnosti každého tréningu. Počas cvičenia na hrazde sú namáhané zápästia, ktoré pri nesprávnom úchope môžu začať bolieť. Tento problém vyriešite tak, že budete používať bandáže na zápästie. Bandáže spevnia svaly a ochránia kĺby.

Z akých typov hrázd je možné vyberať

Hrazdy a bradlá sa vyrábajú v širokom prevedení, o čom sa môžete presvedčiť na stránkach internetového obchodu inSPORTline. Ak bývate v rodinnom dome, pokojne si kúpte hrazdu spojenú s rebrinami. Vďaka rebrinám budete môcť hrazdu umiestniť do rôznej výšky. Úplne ideálne je, keď vlastníte záhradu. Rozmerné hrazdy s preliezkami sa stanú zábavnou pomôckou pre celú rodinu. Pre majiteľov malých bytov sú vhodnejšie hrazdy, ktoré sa pripevňujú na stenu či dokonca do rohu miestnosti. Istým variantom sú hrazdy na dvere, avšak dávajte si pozor, aby ste pri cvičení dvere nepoškodili. Okrem modelu hrazdy sa pri kúpe zamerajte na pevnosť materiálu a spojov, nosnosť a priemer úchopu. V prípade, že si kúpite hrazdu so skrutkovými spojmi, dajte prednosť známej značke. U pevne zvarených spojoch je nevýhodu to, že sa hrazda horšie prenáša a skladuje. Z materiálov je najpevnejšia oceľ, ktorá má nosnosť vyše 200 kg. Hliníkové hrazdy sú ľahké, ale unesú váhu len okolo 100 kg.