Pepito - je ešte v móde?

Kohútia stopa, pepitový vzor, vzor kohútej stopy alebo len pepito je výrazný vzor, ktorý sa na celom svete spája s eleganciou a sofistikovanosťou. Práve tento vzor sa objavil na prvých obaloch parfumov Dior a oblečení anglickej kráľovskej rodiny, no oplatí sa ešte v 21. storočí kupovať oblečenie s pepitovým vzorom?

Čo je to pepito a odkiaľ pochádza?

Pepito je dvojfarebný motív s charakteristickým, šikmým károvaným vzorom, ktorý býva väčšinou v čierno-bielom vydaní. História tohto vzoru siaha až do doby železnej v Škandinávii a zdobenia chrámov na Blízkom východe v stredoveku. Dnes známa kohútia stopa sa objavila na odevoch škótskych pastierov v 18. storočí, odkiaľ začala svoj pochod do salónov. Začiatkom 20. storočia sa Coco Chanel rozhodla zaradiť pepito do svojej kolekcie. Pepitový vzor sa tak stal synonymom jednoduchého a mimoriadne efektného vzoru, ktorý oslovil nielen ženy, ale aj mužov.

Je pepito stále v móde?

Krátka odpoveď je: áno. Pepito je univerzálny vzor, ktorý sa dá mimoriadne ľahko zakomponovať do každého outfitu a vďaka nevšednému motívu môžete kohúťou stopou oživiť bežné aj oficiálne outfity. Pepito je výrazným doplnkom alebo dominantným akcentom outfitu, pričom široká škála farieb umožňuje zladiť pepitový vzor prakticky do každej situácie. Pepitový vzor sa síce väčšinou spája s pomerne drobným vzorom, no nájdeme aj výraznejší kár, ktorý na nás určite upriami nejeden zrak.

5 pravidiel pre nosenie pepitového vzoru

Ak sa rozhodnete pre vzor kohútej stopy stojí za to pamätať na niekoľko pravidiel, ktoré Vám pomôžu vytvoriť štýl prispôsobený Vašim potrebám:

– kohútiu stopu môžete nájsť na ľubovoľnej časti oblečenia – od sák a kabátov až po šáliky a pančuchy, kohútia stopa je vítaná nielen na sukniach či šatách;

– tradičný pepitový vzor je relatívne malý vzor, ktorý slúži ako oživenie, ale v súčasnosti sa môžeme stretnúť s mriežkou nadrozmernej veľkosti XXL. Je to odvážna voľba pre ženy, ktoré sa neboja experimentov a chcú vyniknúť v dave;

– klasický pepitový vzor je čiernobiely dekoratívny prvok, no dnes môžete použiť prakticky akúkoľvek farebnú kombináciu, aby ste kohútiu stopu zladili s ostatnými prvkami outfitu. Napríklad kombinácia čiernej a červenej urobí skvelý dojem pri vytváraní jesenných štylizácií v kombinácii so sakom a hrubšími pančucháčmi;

– pepitový vzor sa neobmedzuje len na oficiálne či obchodné štylizácie – s istotou ho využijeme pri skladaní casualového alebo smart casualového outfitu;

– pomocou pepitového vzoru môžeme vytvoriť total look, teda štylizáciu, ktorej dominuje jedna farba alebo téma. Pepito je na tento typ situácie ako stvorené, no treba pamätať na to, že keď si vyberieme viacero prvkov so vzorom, vzory sa musia líšiť mierkou (veľkosťou).

Na akom oblečení vyzerá pepitový vzor najlepšie?

Svetre dámske, kardigány a bundy sú skvelou voľbou pre dámy, ktoré chcú doplniť svoj casualový alebo smart casualový outfit. V kombinácii s jednoduchou sukňou po kolená alebo do pol lýtok Vám umožní vytvoriť zaujímavú kompozíciu bez toho, aby ste museli siahať po mnohých ozdobách. Samozrejme, sukňa alebo šaty s pepitovým vzorom sú nesmrteľnou klasikou, ktorá sa teší veľkej obľube už takmer sto rokov, no ďalším hitom sú dámske látkové nohavice. Drobný pepitový vzor dodá vášmu obchodnému štýlu trochu extravagancie bez straty elegancie.