Clean eating, alebo pekne po slovensky „čisté stravovanie“ je v poslednej dobe veľmi populárne, avšak nejedná sa o úplnú novinku. Nie je to žiadna diéta, ale skôr prístup k stravovaniu, ktorý Vám pomôže mať prehľad o tom, čo svojmu telu dávate. Nebude Vám teda predpisovať, koľko tuku, cukru, alebo kalórií máte denne prijímať. Dá Vám len návod, ako jesť zdravšie.

Koncept clean eating sa snaží o vytesnenie priemyslovo spracovaných potravín z jedálničku a ich nahradenie potravinami v prirodzenom stave. Keď sa pre čisté stravovanie rozhodnete, postupne sa zbavíte potravín z pridanými tukmi, cukrami, soľou a ďalšími zbytočnými prísadami.

Varenie je základ

Jedným z pilierov clean eating je aj domáce varenie z čerstvých lokálnych surovín. Vychádza z toho, že keď si pripravíte jedlo doma, budete presne vedieť, čo máte na tanieri. Navyše lokálne čerstvé potraviny sú veľmi zdravé a ich konzumácia je pre naše telo prirodzená. Avšak ich spracovanie môže byt zdĺhavé a domáce varenie sa môže dosť predĺžiť.

Aj keď nemáte čas, nemusíte sa čistého stravovania vzdávať. Existuje množstvo zdravých a áno –  dokonca aj „čistých“ potravín, ktoré sú balené a ich príprava netrvá tak dlho. Napríklad mrazená zelenina, tuniak, losos, alebo fazuľa v konzervách, hnedá ryža, či celozrnné cestoviny. Medzi čisté potraviny môžeme zaradiť aj niektoré doplnky stravy a prípravky na zdravú výživu.

Začnite jarným detoxom

Clean eating môžeme vnímať ako jarné upratovanie tela aj života. Je teda príhodné, že sa s ním začne teraz na jar. Aby ste sa skutočne vyčistili, začnite pôstom. Niekoľko denný pôst Vám neublíži, ale musíte byť zdravý a tiež sa v priebehu neho udržovať v dobrom stave. Avšak pamätajte si, že ľudské telo sa prirodzene čistí a detoxikuje každý deň. Škodliviny odstraňuje a neutralizuje nielen zažívacím traktom, ale tiež pomocou pečienky, obličiek, pľúc a kože. Práve preto je tak dôležité vedieť, čo presne telu dodávate a snažiť sa nečisté potraviny znížiť na minimum.

Dá sa povedať, že pokiaľ sa dobre staráte o svoje telo a poskytujete mu dostatok výživných potravín, ono sa na oplátku postará o Vás. Takže pokiaľ už konzumujete veľa ovocia a zeleniny (aj mrazenej), celé zrná (dokonca aj tie balené v plastovom sáčku) a proteíny (aj z plechovky) Vaša strava je už teraz celkom „čistá.“

4 zásady čistého stravovania

  1. Čítajte etikety na potravinách

Pomôže Vám to zistiť množstvo cukru, soli a tuku. Určite ste o tom počuli už predtým – kratší zoznam zloženia väčšinou znamená menej nežiaducich prísad a tým pádom zdravší výrobok. Skontrolujte hodnotu tuku, soli a cukru a vyberajte produkty s ich minimálnym pridaným množstvom. Vyberajte čistý biely jogurt, namiesto sladeného, čistú mrazenú zeleninu bez pridaných omáčok a celozrnné pečivo, alebo obilniny s malým obsahom cukru, bez pridaného cukru.

  1. Vynechajte rafinované škroby a zvýšte príjem ovocia a zeleniny

Znie to tak jednoducho, ale pritom je to jedna z najlepších vecí, ktorú môžete urobiť, pre zlepšenie celkovej kvality svojej stravy. Keď sa rozhodnete zahrnúť ovocie, alebo zeleninu do každého jedla, vytlačíte tým zo stravy množstvo nežiaducich potravín a zložiek. Vymeňte sladkú zmrzlinu za misku malín, čučoriedok, či jahôd, namiesto hranoliek si dajte ako prílohu šalát alebo skúste desiatovať baby karotku s humusom namiesto tučných pomazánok.

  1. Zbavte sa prebytočných kalórii z nápojov

Pre noho ľudí nie je problém prijať za deň stovky kalórii z nápojov. Sladké limonády, ovocné šťavy (áno dokonca aj 100%, čerstvo lisované a organické) alkoholické nápoje, káva, to všetko predstavuje pascu v podobe prázdnych kalórií. Skvelou alternatívou je obyčajný čaj, pretože nemá žiadne kalórie a má prirodzene vyskytujúce sa zlúčeniny, ktoré môžu tiež prispieť k Vášmu zdraviu. Navyše ho môžete piť teplý aj studený.

  1. Upracte si chladničku, mrazničku a špajzu 

Malé jarné upratovanie Vám pomôže pri rozhodovaní o zmene stravovacích návykov. Naplňte špajzu potravinami s vysokým obsahom vlákniny a celých zŕn (ako 100% celozrnné cestoviny, chlieb, obilniny a celozrnná múka, pridajte aj potraviny ako je quinoa, proso, alebo hnedá ryža).

Do špajze uložte konzervy tuniaka, alebo lososa vo vlastnej šťave, fazule a konzervované paradajky, namiesto pripravených špagetových omáčok, alebo polievok, ktoré majú vysoký obsah soli.

Chladničku naplňte obyčajným ovocím a zeleninou, skorej než sladkými sirupmi, alebo slanými tučnými omáčkami. Do mrazničky si okrem zeleniny a ovocia pridajte mrazené rybie filety,  kuracie prsia, miesto kuracích nugiet a obaľovaných rybích prstov.