Poviete si, že keď má niekto natrénované a je zohratý so svojím tímom, plus, ak mu slúži zdravie, čo je nesmierne dôležité, tak mu takpovediac nič nestojí v ceste, aby zabojoval v konkrétnej súťaži o celkový úspech. Samozrejme, môže sa toho udiať až-až, nepremenená šanca, neočakávaná chyba – to k športu jednoducho patrí. Avšak, priaznivci si málokedy uvedomujú, že k tomu, aké výkony športovci podávajú často prispievajú aj na prvý pohľad úplne nešportové faktory. A presne o nich sa teraz budeme baviť. 

Ako príklad si zoberieme futbalový turnaj, pričom teraz nezáleží na tom či sú to majstrovstvá sveta, majstrovstvá Európy alebo letné prípravné turnaje typu Audi Cup (konaný v nemeckom Mníchove) či Emirates Cup (organizovaný v Londýne). Podstata totiž ostáva rovnaká. Hráči musia odísť od svojich rodín, zo svojho prirodzeného prostredia a na niekoľko dní či týždňov sa pre nich novým dočasným domovom stane hotel, prípadne veľký komplex, kde sú ubytovaní aj s inými mužstvami. Čo sa týka záverečných turnajov MS či ME, tomu, kde kto bude spať a bude ubytovaný sa dáva veľká dôležitosť, pretože aj ten najmenší detail môže ovplyvniť konečný výkon na ihrisku.

Nie je to totiž jednoduché. Nie je jednoduché vyjsť zo svojej komfortnej zóny a na niekoľko týždňov mať v hlave jediné – futbal. Jasné, poviete si, že hodiť všetky starosti za hlavu a sústrediť sa len na to, čo vás baví je predsa splnený sen, ale na MS či ME prichádza obrovský tlak verejnosti, plus tlak samého seba na to, aby všetko dopadlo tak, ako má – víťazstvom. Keď sa totiž hrá ligový zápas a tím neuspeje, po dueli sa hráči rozídu domov, strávia čas so svojimi rodinami či priateľmi, vyslovene “vypnú” hlavu od futbalu, zregenerujú fyzicky aj psychicky a čaká ich ďalšie stretnutie. Na turnajoch to tak nie je. Stále ide o futbal, každý rieši futbal, všetci sa venujú len jednej téme. Niekedy si navyše hráči medzi sebou ľudsky nesadnú a prináša to problémy.

Preto, keď sa prehrá zápas, prípadne dva zápasy za sebou, na hráčov to môže mať nechcený vplyv a môže ich to naštrbiť do takej miery, že sa im už nepodarí na konkrétnom turnaji vyhrať nič. Jednoducho, nemajú od toho ako ujsť. Ľudia, ktorí robia futbalové predpovede na turnajové zápasy, to berú do úvahy. Ono to môže mať aj opačný vplyv. Príde na turnaj outsider, vyhrá jeden alebo dva zápasy za sebou, zaskočí favorita a hráči sú tak nabudení, že niekedy dôjdu až do bojov o medaily. Napríklad, nikto nerátal s tým, že Portugalsko vyhrá majstrovstvá Európy 2016 a ani s tým, že si Chorvátsko zahrá vo finále MS 2018 v Rusku.

Presne o tom hovoríme, preto sú turnaje iné. Veľkú rolu hrá psychika, s ktorou fanúšikovia akokeby niekedy nerátajú. Preto sa na turnajoch objavuje pomerne veľké množstvo prekvapení. Byť totiž niekde ubatovaný približne dva alebo tri týždne a mať v hlave nonstop futbal je psychicky náročnejšie ako by si niekto mohol myslieť. Aj to ale oddeľuje šampiónov od tých, ktorí sa len šampiónmi snažia byť. Uspieť v náročných podmienkach, keď je na vás veľký tlak, to je presne to, čo majstri musia zvládať.