Funkčné potraviny sú potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na ľudské zdravie nad rámec základnej výživy. Zástancovia funkčných potravín tvrdia, že podporujú optimálne zdravie a pomáhajú znižovať riziko závažných ochorení. Známym príkladom funkčnej potraviny je ovsená kaša, pretože obsahuje rozpustnú vlákninu, ktorá pomáha znižovať hladinu cholesterolu. Okrem toho, že pomáhajú znižovať riziko závažných ochorení, obsahujú tiež ďalšie a často jedinečné zlúčeniny, ktoré väčšina ostatných potravín neobsahuje. Patria sem Omega-3 mastné kyseliny, vláknina, probiotiká a antioxidanty.
Kedy a kde vznikli funkčné potraviny?
Od začiatku 90. rokov 20. storočia sa výrobky na podporu zdravia stávajú trendom, pretože ľudia si stále viac a viac uvedomujú to, že práve oni majú možnosť výberu potravín, ktoré skonzumujú. Koncept funkčných potravín bol prvýkrát vyvinutý v Japonsku v osemdesiatych rokoch, keď zdravotnícke organizácie začali hľadať spôsoby, ako podporiť blaho starnúcej populácie v krajine a zároveň ľuďom dopriať kvalitnú stravu bohatú na vitamíny a minerály.
Ktoré potraviny je možné označiť ako „funkčné“?
Zelené potraviny ako napríklad chlorella, jačmeň, bylinné výťažky či listová zelenina sú plné vitamínov a minerálov, ktoré je ťažké získať z iných rastlinných potravín.
Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú nesmierne dôležité pre zdravie tráviaceho traktu, čriev, kardiovaskulárneho systému, ba dokonca sú skvelé v tom, že regulujú chuť k jedlu. Vláknina sa nachádza najmä v zelenine, čerstvom ovocí, kokose, avokáde, strukovinách, celých zrnách, orechoch a semenách
Probiotické potraviny ako fermentované, prípadne kultivované potraviny majú prospešné účinky na trávenie, a to vrátane ochrany sliznice gastrointestinálneho traktu.
Zelený čaj, čierny čaj, zázvor, petržlen i škorica sú prospešné pre zdravie človeka, a to vďaka obsahu antioxidantov. Spomínané druhy potravín majú tiež protizápalové vlastnosti. Za funkčné potraviny môžeme tiež považovať kvalitnú horkú čokoládu i červené víno, avšak len v primeranom množstve.