Slovensko označilo nový trend v doprave, ktorým sú elektrické kolobežky, za nebezpečný a preto sme sa nevyhli novele zákona. Tá ich presunula z chodníkov pre chodcov nielen na cyklotrasy, ale aj na cesty. Kto nesplní isté pravidlá, môže vraj očakávať pokutu.

Kolobežky sa radia medzi nemotorové vozidlá

Každý z nás asi už zachytil, že trend používania elektrických kolobežiek veľmi rýchlo rastie a bude to tak pokračovať. Dôvodov je niekoľko, pričom tým najhlavnejším je, že s ňou nemusíte čakať v kolónach a pomocou nej sa dostanete úplne všade. Aj napriek tomu, ich používanie na chodníkoch zakázali a kolobežky sa musia presunúť nielen na cyklochodníky, ale aj na klasické cesty. Jazda na tomto prostriedku sa tak zaradila do kategórie jazdy na bicykli, čo v praxi znamená, že ňou budeme môcť ísť už len po kraji cesty. Samozrejme, využiť budú môcť jazdci chodníky aj naďalej, no to len v prípade, že si ju budú tlačiť vedľa seba alebo sa budú pohybovať rýchlosťou ako samotní chodci.

To isté platí aj v prípade priechodu pre chodcov, kde je možné s kolobežkou prejsť len tak, že ju budete tlačiť vedľa seba. Veľkou nevýhodou nových pravidiel je možnosť udeľovania pokuty, z ktorej nebudú ľudia nadšení. Ide o najvýraznejšiu zmenu, ktorú by sme mali pocítiť aj na našich peňaženkách. Ak spôsobí človek na kolobežke kolíziu, tá už bude braná ako dopravná nehoda. Za porušenie pravidiel cestnej premávky hrozí pokuta do 50 eur, čo nie je malá suma. E-kolobežkári si tak budú musieť dávať ešte väčší pozor a zmeny by si mali lepšie naštudovať. Neznalosť zákona totiž neospravedlňuje a preto im výhovorky žiadny policajt neakceptuje.

Aké sú výhody elektrických kolobežiek?

Elektrické kolobežky majú niekoľko výhod, vďaka ktorým sa stávajú prevratnou novinkou v doprave. Okrem toho, že sa ňou dostanete rýchlo z jedného cieľa do druhého, nemusíte používať ani svoje fyzické schopnosti, pretože sa ňou pokojne necháte odviezť. Ľudí presvedčila aj ekologická stránka, pretože elektrická kolobežka na svoju jazdu nepoužíva žiadne palivo a teda neznečisťuje vzduch a ani prírodu. Keďže nie je potrebná návšteva čerpacej pumpy, ušetrí aj vaša peňaženka.

Kolobežka je jednorazovou investíciou, ktorá vám bude slúžiť dlhé roky. Výborným spoločníkom je aj na prepravu mestskou dopravou, kde ju jednoducho zložíte a zoberiete do ruky alebo tašky. Ľudia ju preferujú aj pre jej ľahkú skladovateľnosť a možnosť uloženia v dome či byte. Ak vás tento dopravný prostriedok oslovil natoľko, že zvažujete jeho kúpu, odporúčame pozrieť si ponuku športového predajcu inSPORTline. Nájdete tam nielen spomínané kolobežky, ale aj iné prostriedky na prepravu. Súčasťou sú aj rôzne fitness stroje a pomôcky ako napríklad stepper.