Biele zlato a šperky z neho, či už ide o tradičné obrúčky alebo extravagantnejšie druhy šperkov, sa tešia stále veľkej obľube. Čím to je, že je tento odtieň zlata taký populárny?

 

Biele zlato verzus platina

Biele zlato ako materiál bolo vyvinuté začiatkom dvadsiateho storočia. Možno ste netušili, že prvotný zámer bol vytvoriť cenovo zaujímavejšiu alternatívu k drahej platine.

Z bieleho zlata sa vyrábajú predovšetkým rôznorodé zásnubné prstene, obrúčky, prípadne prstienky na bežné nosenie, taktiež retiazky a náušnice.

Biele zlato sa stáva bielym vďaka prímesiam iných kovov. Najčastejšími prímesami sú paládium, predtým bol často používaný najmä nikel, ktorý sa však v súčasnosti kvôli častým alergickým kožným reakciám naň používa už len veľmi zriedkavo. Ďalšími prímesami bieleho zlata môže byť striebro, meď, kobalt, chróm či zinok.

 

Biele zlato s prímesou paládia

Za najušľachtilejšie sa považuje práve biele zlato s prímesou paládia, ktoré sa niekedy označuje aj ako šedé zlato. Farba týchto zliatin je tmavšia, než je to u bieleho zlata s prímesou niklu.

Ako biele, tak aj šedé zlato sa väčšinou upravuje pomocou ródiovania. Nevýhoda šedého zlata je len jedna jediná – je drahšie. A jeho cena sa ešte viac navýši, ak si vyberiete exkluzívne briliantové náušnice vsadené práve do sivého zlata. Avšak investovať do kvalitného, nadčasového šperku sa vždy oplatí.

 

Ródiovanie zlata na biele

Najčastejšie sa vykonáva galvanickou cestou. Na žlté zlato sa nanesie povlak z ródia – materiálu, ktorý  mení farbu na striebristú bielu. Zvyšuje sa tým odolnosť proti poškriabaniu, avšak pravidelným nosením zlatých šperkov táto vrstva často zmizne. Niekedy tak ostaneme nepríjemne prekvapení, čo sa skrývalo pod ródiovanou vrstvou nášho dovtedy nádherného zlatého šperku.

 

Preto si Vaše prstene či náušnice z bieleho zlata vyberajte len u renomovaných klenotníkov, ktorí Vám ručia za kvalitu ich šperkov. Nech máte istotu, že nekupujete mačku vo vreci a Váš zlatý šperk Vám vydrží dlhé roky. Stále rovnako krásny a jedinečný.