Pred pár rokmi boli hitom kurzy veslovania, na ktorých ste mohli spolu s trénerom vypotiť stovky kalórií. Dnes ich nahradili novinky v podobe HIIT alebo kruhových tréningov. Nielen z nostalgie vám radíme cvičenie s veslovacím trenažérom opäť zaradiť do svojho tréningového plánu.
Výhody cvičenia na veslovacom trenažéri
Veslovací trenažér je podobne ako eliptický trenažér alebo bežecký pás súčasťou každého väčšieho fitness centra. Veslovací trenažér si však môžete zakúpiť aj na domáce využitie a garantujeme vám, že nebudete ľutovať. Tento typ trenažéra vám nezaberie doma veľa miesta a umožní vám precvičiť mnohé svalové partie priamo v obývačke. Oproti iným kardio strojom má výhodu v tom, že šetrí kĺby a pomáha bojovať s bolesťami chrbtice. Ak máte sedavé zamestnanie, zopár minút na trenažéri po návrate z práce dostane vašu chrbticu do kondície. Vedecké prieskumy dokázali, že cvičením na veslovacom trenažéri sa zvyšuje kapacita pľúc, posilňuje sa krvný obeh a dochádza k rýchlemu úbytku hmotnosti. Cvičenie na trenažéri navyše pôsobí upokojujúco na psychiku a znižuje hladinu stresu.
Dávajte si záležať na technike cvičenia
Napriek tomu, že cvičenie na veslovacom trenažéri pomáha vašej chrbtici, nesmiete zabúdať na správnu techniku cvičenia. Pred každou pohybovou aktivitou je nutné sa poriadne rozcvičiť a zahriať svaly. Pri cvičení na veslovacom trenažéri dostávajú zabrať brušné svaly, a preto je lepšie cvičiť nalačno alebo dve hodiny po jedle. V prípade, že sa snažíte schudnúť, je veľmi dôležitá pravidelnosť. Cvičeniu by ste sa mali venovať minimálne tri razy týždenne po dobu 30 až 60 minút. Do pohybu na veslovacom trenažéri zapájajte celé telo, odrážajte sa nohami, paže by sa mali hýbať až pri návrate tela do štartovacej pozície, aby ste neohýbali chrbticu.
Na čo nezabudnúť pri výbere trenažéra
Veslovací trenažér kupujte od autorizovaných predajcov, napríklad z e-shopu inSPORTline. Predídete tak problémom v prípade reklamácie alebo poruchy stroja. Pri výbere prihliadajte na nosnosť stroja a typ mechanizmu zaisťujúci vytváranie odporu. Z hľadiska komfortu cvičenia dajte prednosť trenažérom s magnetickou brzdou alebo so systémom vytvárania odporu pomocou vzduchu. Takéto stroje umožňujú reguláciu záťaže a disponujú počítačom s rôznymi tréningovými plánmi.