Kto zažil bolesť zubov bude určite súhlasiť, že patrí k tým najhorším. Na našej tvári a v ústnej dutine sa nachádza oveľa viac nervových zakončení, ako v iných častiach tela, a preto je aj bolesť v tejto oblasti vnímaná oveľa intenzívnejšie.
Bolesť zubov môže byť spontánna alebo podmienená s rôznym stupňom intenzity, od nízkej až po vysokú, a do veľkej miery je ovplyvnená prahom bolesti každého pacienta.
Spontánnu bolesť zväčša nedokážeme ovplyvniť a môže vzniknúť kedykoľvek. Naopak podmienená bolesť začína nejakým impulzom. Môže sa jednať o horúce alebo studené nápoje, zahryznutie do niečoho tvrdého a niekedy bolesť vyvolá sladké či kyslé jedlo.
Či už je bolesť viac alebo menej intenzívna, zrejme je výsledkom nejakého zubného problému a návštevu zubnej ambulancie by sme nemali príliš dlho odkladať. Tlmenie bolesti rôznymi analgetikami je len krátkodobé riešenie problému, ktorý sa časom môže ešte zhoršiť. Výsledkom môže byť natoľko zničený zub, ktorý nebude možné zachrániť a jediným riešením ostane zubný implantát. V modernej stomatologickej medicíne je aplikácia zubných implantátov bežnou praxou a vo väčšine prípadov sa jedná o minimálne bolestivý zákrok. Ak však máme prirodzene pekné a zdravé zuby, ich zachovanie by malo byť prioritou a zubné implantáty posledným riešením.
Predchádzať bolesti zubov znamená snažiť sa predchádzať chorobám zubov a ústnej dutiny, a to pomocou správnej hygieny. Nevyhnutnosťou je pravidelné čistenie kefkou, zubnou niťou alebo medzizubnou kefkou. Samozrejmosťou by mala byť pravidelná dentálna hygiena a preventívne prehliadky v zubnej ambulancii. Zdravie zubov nám pomôže udržať vyvážená strava, obmedzenie príliš sladkých a kyslých jedál, či fajčenia.