Nosenie okuliarov, najmä ak sa v nich necítite dobre, môže znepríjemniť aj obľúbenú aktivitu v podobe čítania kníh. Problém so zaostrovaním je u ľudí po štyridsiatke častým problémom, no dá sa jednoducho odstrániť. Dámy a páni, zoznámte sa – metóda prelex.
Spoznajte metódu prelex
Metóda prelex je v podstate jedným z najbezpečnejších riešení s istým výsledkom. Počas nelaserového zákroku sa pacientovi vymení pôvodná očná šošovka za umelú multifokálnu vnútroočnú šošovku. Pri tomto zákroku je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií a úplne sa tak zbaviť závislosti na okuliaroch. Metóda prelex je taktiež preventívnym liečebným zákrokom. Pacientom po tomto zákroku už nehrozí vznik šedého zákalu a tiež sa znižuje riziko zeleného zákalu.
Kombinácia dioptrií
Metóda prelex sa využíva pri korekcii krátkozrakosti, ďalekozrakosti i presbyopii, za ktorou sa skrývajú problémy s čítaním po štyridsiatke. Jedným z predpokladov na úspešný zákrok je vek pacienta nad 40 rokov a kombinácia dioptrií na čítanie s dioptriami na diaľku. Metódu prelex môžete využiť aj vtedy, ak máte rohovku, ktorá je príliš tenká na korekciu laserom. Pritom však pokojová šíra zornice musí byť väčšia ako 3 mm, aby sa mohli použiť lomivé dioptrické zóny multifokálnej šošovky.
Je metóda prelex vhodná aj pre vás?
Táto metóda laserovej operácie však nie je riešením pre všetkých pacientov. Závisí to od viacerých faktorov, ako je daná refrakčná vada, pracovné vyťaženie i voľnočasové aktivity pacienta, ako aj pridružené očné ochorenia. To, či je pre pacienta zákrok vhodný, určí až očný špecialista. Ten berie do úvahy aj fakt, že pacienti, ktorí nepotrebujú okuliare do diaľky či pracujú v zlom osvetlení, nemusia byť s operáciou spokojní.
Foto: Bigstockphoto