Ako rozcvičiť telo pred jazdou na štvorkolke?

Už sa neviete dočkať, ako po zime odštartujete novú sezónu na svojom terénnom vozidle? Zvlášť adrenalínové športy dávajú zabrať celému telu a výnimkou nie je ani naše emočné zdravie. Z kancelárie rekreačne na štvorkolku alebo patríte k stáliciam v teréne? V oboch prípadoch je nutné dostať telo do kondičky a vytrvať tak čo najdlhšie.

Síce sú dnes štvrokolky navrhnuté tak, aby vyhovovali aj menej zručným jazdcom, stále ide o robustné stroje. Ak vám má teda robiť v teréne spoločnosť štvorkolka s približnou čistou hmotnosťou 300 kg a viac, potrebujete „zomknúť“ všetky svaly a šľachy. Telo rozcvičujeme komplexne.

Čím špecifický je takýto tréning?

Nezameriavame sa len na to, že ruky a nohy sú „odrazovým mostíkom“ pri každej jazde. Pre komfortnú a zdravú jazdu nevyhnutne potrebujeme sedieť rovno, vystreto. Pri ovládaní zapájame jemnú motoriku a okolie sledujeme jemnými, otáčavými pohybmi hlavy a krku.

Rozcvičku treba absolvovať aspoň 30 minúť pred jazdou. Telo potrebuje čas zahriať sa, až potom prichádza na rad strečing. Vždy najprv všeobecný, čím si zabezpečíme zvýšenú cirkuláciu krvi a kyslíka vo svaloch.

Vyskúšajte tieto cviky

Zahriatie nemá trvať viac ako 10 min, aby sa nestalo, že vás tréning nadmerne vyčerpá. Vhodné sú skoky na mieste, cez švihadlo alebo jazda na stacionárnom bicykli. V druhom kroku zmobilizujeme kĺby, keďže štvorkolky im dávajú zabrať. Na precvičenie odporúčame krúživé pohyby zápästí, lakťov, prechádzame na oblasť pliec, bedier, kolien a priehlavkov.

Na tlmenie otrasov v teréne majú zvlášť vyvinuté mechanizmy štvorkolky can am a mnohé ďalšie, ale pripraviť sa na to treba aj kondične. Aby na to neutrpeli kolená ani bedrá, do rozcvičky zaradíme drepy s vlastným telom, výpady, na precvičenie chrbta vykonávame predklony a rotáciu hrudníka.

Do tréningu zaraďujeme kliky a plank, ktoré nemáme vynechávať ani po jazde. Keďže plank vyžaduje základnú pozíciu na predlaktiach a prstoch na nohách, v jednom cviku podporíme chrbtové a brušné svaly, vnútorné svaly, svaly rúk a nôh. Počas jazdy máme pri sebe pitný režim, telu taktiež prospieva funkčné, priedušné oblečenie.