Pre staršiu generáciu takmer zázrak. Pre mladých ľudí samozrejmosť, na ktorú sú zvyknutí od narodenia. Hovoríme o telefonovaní cez internet. Kedysi nás ohúril Skype so svojimi prerušovanými hovormi, teraz si potrpíme pomaly na HD kvalitu videohovoru.
Okrem Skype a jeho najznámejšej konkurencie, Google Hangouts, je tu však aj niekoľko ďalších zaujímavých aplikácií, ktoré slúžia na rýchlu komunikáciu cez internet. Predstavujeme 6 najzaujímavejších alternatív.
Aplikácie na volanie zadarmo fungujú v štyroch rôznych formátoch
- Volať počítačom (ďalej ako skratka PC) na telefón vám umožní volanie zadarmo z počítača na skutočné telefónne číslo, pričom vy sami telefón nepotrebujete.
- Aplikácia na telefón je softvér, ktorý umožňuje volanie zadarmo z mobilného zariadenia na reálne číslo. Tieto služby podporujú telefónne hovory na akékoľvek číslo, dokonca i na pevnú linku a mobilné telefóny, ktoré nepodporujú aplikáciu.
- PC na PC telefonovanie je vtedy, keď sa pomocou jedného počítača telefonuje s druhým.
- Aplikácia na aplikáciu funguje iba pri mobilných zariadeniach, a to iba v prípade, že má prijímateľ hovoru takú istú aplikáciu ako telefonujúci.
Google Voice
Google Voice je jedným z najlepších spôsobov, ako volať prostredníctvom internetu na telefónne číslo. Pomocou tejto aplikácie môžete volať aj z PC na PC.
Telefonovanie cez internet funguje jednoducho. Po registrácii, ktorá je zadarmo, je vám pridelené číslo. Samotné volanie je však platené. Ceny sú vyššie ako pri bežných operátoroch (0,20 eur za minútu). Treba však brať do úvahy, že na samotné telefonovanie nepotrebujete vlastniť telefón.
WhatsApp patrí pod Facebook. Ide o jednu z najpopulárnejších aplikácií a služieb na internete, ktoré dnes denne využívajú milióny používateľov. Na Slovensku až taká rozšírená nie je, zato v iných krajinách, ako napr. Portugalsko alebo Španielsko, používajú WhatsApp podnikatelia aj na komunikáciu so zákazníkmi.
Okrem posielania správ umožňuje telefonovanie cez internet. Jediné, čo potrebujete, je potvrdiť svoje telefónne číslo. Akonáhle zapnete aplikáciu, môžete začať novú konverzáciu a získate prehľad, kto z vašich kontaktov tiež využíva WhatsApp. Na samotné telefonovanie je potrebné, aby boli obe strany pripojené na internet.
Aplikácia vám tiež umožňuje posielať videá, fotografie, vašu polohu alebo kontakty iným používateľom. WhatsApp nájdete na smartfónoch (iPhone, Android, BlackBerry, Nokia a Windows Phone), dá sa však používať aj cez webovú aplikáciu alebo ako program pre Windows či Mac.
Google Duo
Google Duo je ďalšia aplikácia na hovory od Google. Umožňuje audiohovory alebo videohovory s ďalšími užívateľmi, ktorí majú aplikáciu nainštalovanú. V podstate je to konkurencia Facetime od Apple. Duo je však dostupné na oboch operačných systémoch zadarmo. Opäť si stačí aplikáciu stiahnuť a zaregistrovať sa.
Medzi zaujímavé funkcie patrí možnosť nahrať až 30 sekundové video a následne ho odoslať. Po pozretí prijímateľom sa po 24 hodinách automaticky vymaže. Video je však možné aj uložiť, čo je obzvlášť vhodné v situácii, že ste niekoho nezastihli a chcete mu zanechať osobnú správu.
Viber
Ďalšia zaujímavá aplikácia, ktorá je podobná WhatsAppu. Funguje rovnako na oboch operačných systémoch a tiež ako webová aplikácia. Viber sa dá stiahnuť na pracovnú plochu a využívať na telefonovanie cez internet s inými počítačmi alebo mobilnými zariadeniami. Podobne ako Whatsapp, aj Viber dokáže posielať audio a videosúbory.
Aký je teda rozdiel? WhatsApp dokáže zavolať iba na zariadenie, ktoré má nainštalovanú aplikáciu. Viber však ponúka telefonovanie cez internet na akékoľvek číslo. No v tomto prípade už za poplatok. Ten je však minimálny, na Slovensku od 0,03 €/minútu. To je fakt bagateľ.
Snapchat
Snapchat je aplikácia obľúbená u mladých ľudí pre svoje funkcie miznúcich fotiek a videí. Viete však aj o tom, že sa môže využívať na telefonovanie cez internet? Vstúpte do chatu s jedným z vašich kontaktov, kliknite na ikonu telefónu a volajte okamžite pomocou WiFi alebo mobilného internetu.
Facebook Messenger
Pravdepodobne najznámejšia aplikácia na chat v našich končinách. Seriózne, kedy ste naposledy uprednostnili SMS namiesto písania cez Messenger? Táto aplikácia spadá priamo pod Facebook a umožňuje audiohovory a videohovory medzi PC a PC, aplikáciou a aplikáciou a PC a aplikáciou (a opačne). Na to, aby sa hovor uskutočnil, je potrebné, aby obaja účastníci hovoru boli priatelia na Facebooku. To už ale zrejme väčšina z vás dávno vie.
Výber je vždy na vás
Tieto aplikácie väčšinou fungujú na rovnakom princípe a trh je nimi už celkom presýtený. Každá má svoje plusy i mínusy. Nakoniec však pravdepodobne budete využívať to isté, čo využíva vaša rodina a blízki priatelia, s ktorými ste najčastejšie v kontakte.