Jesenné obdobie je najrizikovejšou časťou roka z hľadiska náchylnosti k vírusovým ochoreniam. Prudké zmeny počasia, nedostatok slnečného žiarenia a prechody z teplých vnútorných priestorov do exteriéru sú faktormi, ktoré zvyšujú riziko ochorenia. Preto by ste pre podporu imunitu celej rodiny mali spraviť maximum.
- Zmeňte svoj jedálniček
Počas jesene sa vyvarujte vyprážaným, presoleným a tučným jedlám, ktoré oslabia váš žalúdok. Naopak dajte prednosť ovociu a zelenine. Oslabená imunita detí a dospelých je dôsledkom nedostatku vitamínov, a to hlavne vitamínu C. Vitamín C vo väčšom množstve nájdete napríklad v citrusových plodoch, ale tiež v ríbezliach alebo v paprike.
- Dopĺňajte vitamíny
V prípade, že cítite v strave nedostatok vitamínov alebo skrátka chcete naozaj posilniť imunitu, užívajte pravidelne vitamíny ako doplnky stravy. Vitamínové doplnky nájdete v mnohých podobách – v tabletách, prášku alebo vo forme koncentrovaných kvapiek. Zamerajte sa predovšetkým na produkty, ktoré obsahujú vitamíny C a D. Práve tieto dva vitamíny sú základným stavebným prvkom pre imunitný systém detí i dospelých. Ustrážiť si ich príjem dokážete vďaka multivitamínovým prípravkom, ktoré obsahujú potrebnú dennú dávku všetkých najdôležitejších vitamínov.
- Nezabudnite na minerály
Veľa ľudí síce užíva vitamíny a snaží sa jesť zdravo, ale zabúdajú na príjem minerálov. Vitalitu a posilnenie imunitného systému dosiahnete vďaka užívaniu zinku, železa a selénu. Všetky tri minerály sú zabijakmi vírusov. Zároveň pôsobia ako aktivačné prostriedky, ktoré imunity povzbudia.
- Dodržujte hygienické návyky
Nie pre každého je samozrejmosťou umývanie rúk niekoľkokrát denne. Zväčša si ruky umyjeme len po príchode z práce alebo zo školy. Vedecky je dokázané, že preventívne umývanie rúk aspoň 5 – krát denne až na polovicu znižuje riziko ochorení dýchacích ciest. Ak sa nachádzate v prostredí, kde nie je možné si ruky umyť, použite minimálne antibakteriálny gél.
- Starajte sa o svoje črevá
Pre správne fungovanie imunitného systému musíte mať v rovnováhe črevnú mikroflóru. V žalúdku sa nachádzajú priateľské baktérie, ktoré čistia organizmus a zvyšujú schopnosť tela bojovať so škodlivými vírusmi a baktériami. Priateľské baktérie pre svoj život potrebujú vyváženú stravu. Ak sa vám nedarí udržiavať zdravý jedálniček, je možné baktérie podporiť probiotikami. Doplnky stravy vo forme probiotík by nemali chýbať ani v jednej domácej lekárničke.
- Pohyb pre vitalitu a imunitu
Vďaka pravidelnému pohybu sa cítite silní nielen navonok, ale posilňujete tiež svoje vnútro. Počas pohybu v tele cirkulujú látky, ktoré pomáhajú imunite fungovať ako hodinky. Pohyb priaznivo vplýva na budovanie imunity, chráni telo pred kardiovaskulárnymi ochoreniami, znižuje krvný tlak a eliminuje riziko vzniku obezity. Práve obezita je príčinou zníženej obranyschopnosti organizmu.
- Dostatok odpočinku
Nielen pohyb či aktívny život sú potrebné pre zdravé telo a psychiku. Všetko v živote by malo byť vyvážené, a preto aj fyzickú aktivitu musíte kompenzovať dostatkom odpočinku. Každú noc doprajte telu spánok trvajúci približne 8 hodín. U ľudí, ktorí spali menej ako 6 hodín boli preukázané sklony k obezite a v ich organizme rýchlo klesali látky vplývajúce na správne fungovanie imunitného systému.
- Vyskúšajte otužovanie
Pri predstave studenej sprchy vás iste zamrazí. Viete však, že práve otužovanie je jedným z najlepších spôsobov ako bojovať proti respiračným ochoreniam? Otužovať sa môžete začať doma v kúpeľni pomocou striedania studenej a teplej sprchy. Druhou možnosťou je návšteva sauny. Teplý vzduch uvoľňuje dýchanie cesty a následné ochladenie učí telo ako využívať termoreguláciu. Po pravidelnom saunovaní sa nemusíte báť, že by ste pri prievane alebo pri prechode z tepla do zimy ochoreli.
- Vyhýbajte sa alkoholu
Dve veľké neresti, a to alkohol a fajčenie, by ste mali zo svojho života úplne vymazať. Alkohol i cigarety oslabujú organizmus, ktorý sa nedokáže brániť pred útokmi vírusov. Zároveň je alkohol známy tým, že vyvoláva autoimúnne reakcie. Telo je po konzumácii alkoholu náchylné na rôzne ochorenia.
- Veľa sa smejte
Psychika vo veľkej miere ovplyvňuje fyzické zdravie. Veselá nálada a častejšie stretnutia s priateľmi je to, čo v jesennom období zabráni, aby ste upadli do depresie. Pomocou priateľov lepšie zvládnete stres a telo úspešnejšie bojuje voči voľným radikálom.