Bazén je v dnešnej dobe súčasťou mnohých slovenských domácností. V minulosti boli skôr prepychom, no vďaka cenám a pokročilým technológiám sa stávajú súčasťou bežného štandardu v rodinných domoch. Okrem radosti prinášajú so sebou aj povinnosti a to nielen počas leta, ale aj v zime.
Ak máte bazén, ktorý sa dá jednoducho zložiť a uskladniť, nemáte žiadnu ťažkú úlohu. Stačí ho len vypustiť a zazimovať do pivnice alebo garáže. Čo však v prípade, ak máte väčší bazén v zemi? Ten je tiež potrebné v pravý čas zazimovať a to ešte pred príchodom prvých mrazov. Ľudia, ktorí majú s bazénmi veľké skúsenosti tvrdia, že netreba sa riadiť počasím, ale teplotou vody v bazéne. Znamená to teda, že netreba sledovať ručičku teplomera vonku, ale vo vode a uložiť ho na zimný spánok treba v čase, keď má voda približne 10 až 12 stupňov. Ak by ste začali bazén ukladať na zimný spánok skôr a teplota bude vyššia, môžete v nej spôsobiť rozmnožovanie mikroorganizmov, rias a plesní, čo je pre telo človeka nebezpečné. Ak bazén nevypúšťate, nezabudnite si však zakúpiť prípravky, ktoré voda potrebuje počas nekúpacej sezóny. Ich úlohou je udržať vodu v kondícii a zabrániť tvorbe škodlivých rias a organizmov, ktoré by tam nemali byť.
Použite fóliu
Dôležitou súčasťou zazimovania bazénov, ktoré sa nemôžu ani počas zimy vypustiť je fólia, ktorá musí byť väčšia ako sú rozmery samotného bazéna. Táto špeciálna pomôcka má dlhú životnosť a naťahuje sa na bazén až po skončení sezóny. Ukotviť ju dokážete pomocou kolíkov zapustených do terénu, ktoré ju chránia pred posunutím a odkrytím bazéna. Bazén je teda počas celého roka chránený tak, ako to potrebuje.
Ak už vaša voda poklesla na požadovaných 10 stupňov, prvým dôležitým krokom je odstránenie nečistôt pomocou sieťky a vysávača. Na výber sú rôzne druhy vysávačov, no ak chcete z tých lacnejších a jednoduchých, siahnite po ručných typoch z kefy a teleskopickej tyče, ktoré sa pripájajú na filtráciu. Samozrejme vybrať si môžete aj automatický vysávač, ktorý len vložíte do vody a pozorujete, ako robí prácu za vás. V tomto prípade ide o to, akú cenu ste ochotní zaplatiť za vaše pohodlie.
Ak ste skončili s vysávaním bazéna, na rad prichádza filtrácia vody. Znížte hladinu v bazéne približne o 2/3, menej ani viac nie je treba. Znížiť výšku vody je potrebné najmä kvôli tomu, že by mohla vtiecť do vypusteného filtračného systému, kde by zamrzla a spôsobila tak zbytočné problémy. Vo zvyšnej vode by sa mala hodnota pH pohybovať od 7,0 do 7,4 až vtedy je voda v poriadku. Na rad potom prichádza chlórovanie vody, kde si treba dať pozor na dobré rozpustenie chlóru. V prípade, že máte bazén s fóliou a chlór sa dobre neroztopí, mohlo by dôjsť k jej poškodeniu. Treba si preto tablety alebo granulát pred vložením do vody dobre skontrolovať, aby ste na jar nezostali nemilo prekvapení. Dávkovanie si treba pozorne prečítať na balení, no vo všeobecnosti sa dáva 10 gramov na meter kubický.
Pre úplným uzatvorením a zazimovaním bazéna treba ešte skontrolovať, či je fólia nepoškodená. Ak by ste na nej našli nejaké trhliny alebo poškodenia, treba ich opraviť pomocou lepiacich pások určených presne na bazénové fólie. Úplne posledným krokom pred uložením bazéna na zimný spánok je pridanie zazimovacieho roztoku, ktorý vám vodu v bazéne doslova zakonzervuje. Roztok vydrží veľmi dlho, pretože sa pomaly počas zimy uvoľňuje a ochraňuje tak vodu pred riasami a mikroorganizmami. Samozrejme tento roztok nie je povinnosťou, no ak si dáte tú námahu a použijete ho, na jar to určite oceníte. Po splnení týchto krokov bude váš bazén pripravený na dlhý odpočinok a vy môžete byť pokojný, pretože ste mu dali všetko, čo potrebuje.