Existuje mnoho zavádzajúcich tvrdení a mýtov o metabolizme, ako napríklad: “štipľavé jedlo nakopne váš metabolizmus”. Je tiež celkom bežné, že mnohé programy na chudnutie o sebe tvrdia, že “zrýchlia metabolizmus”, bohužiaľ väčšinou ide o zavádzajúce reklamné slogany, ktoré sa snažia iba o profit. Potom je v skutku ťažké rozlíšiť, čo je pravda a ako to s tým metabolizmom naozaj je. Prečo je metabolizmus každého človeka individuálny a ako môžeme zmeniť ten svoj? Čítajte ďalej.

Čo je to metabolizmus

Jednoducho povedané, metabolizmus je vnútorný proces, ktorým ľudské telo využíva energiu a spaľuje kalórie. Pracuje bez prestávky 24 hodín denne, 7 dní v týždni, ako hlavný zdroj energie. Dokonca aj keď spíme, metabolizmus sa stará o premenu živín z jedla do energie, ktorú naše telo potrebuje, aby dýchalo, cirkulovala v ňom krv a iné životu nevyhnutné procesy. To ako rýchlo funguje práve ten váš metabolizmus určujú väčšinou gény. 

“Ľudia môžu mať rýchly, pomalý alebo priemerný metabolizmus bez ohľadu na ich hmotnosť a kompozíciu tela. Avšak metabolizmus je možné sčasti stimulovať. Zdravšia strava a pohyb je v tomto prípade najdôležitejšia.” hovorí Dr. Chih-Hao Lee, profesorka genetiky a komplexných chorôb na Harvarde.

  1. Zvýšte intenzitu pohybovej aktivity

Či už sa prechádzate, beháte alebo korčuľujete, pridajte do pohybu na niekoľko sekúnd vyššiu intenzitu. Ide o tzv. vysoko intenzívne intervalové cvičenie (z ang. high intensity interval training alebo HIIT). Napríklad keď bežíte, zrýchlite na najvyššiu možnú rýchlosť akou dokážete bežať po dobu 30 až 60 sekúnd. Potom sa opäť na minútu vráťte do normálneho tempa. Takýto interval opakujte 8-12 minút. Po niekoľkých tréningoch ako je toto, dokáže ľudské telo rýchlejšie spaľovať, a to až po dobu 24 hodín.

Ak nie ste fanúšikom behu, existujú aj iné vysoko intenzívne športy. Vyskúšajte tabatu, body flowin alebo si vyberte z množstva HIIT tréningov na YouTube.com

  1. Jedzte bielkoviny a posilňujte svaly

Metabolizmus začína rýchlejšie pracovať vždy, keď prijímame potravu. Telo ju musí následne stráviť, “rozložiť” látky na menšie, spáliť pre aktuálnu potrebu tela a zvyšok uložiť. Takýto proces sa nazýva termický účinok potravy. Vďaka tomu, že ľudskému telu trvá dlhšie kým spáli a absorbuje bielkoviny (v porovnaní s tukmi a sacharidmi), tak má vyšší tepelný účinok.

Avšak nie je jasné, aké je presné množstvo bielkovín, ktoré má takýto účinok na metabolizmus. Štúdie však naznačujú, že najlepší spôsob je kombinácia príjmu proteínov s posilňovaním, pretože faktom je, že vyššie množstvo svalovej hmoty vedie k rýchlejšiemu metabolizmu.

  1. Pite zelený čaj (alebo zelenú kávu)

Štúdie zistili, že látka nachádzajúca sa v zelenom čaji zvaná epigalokatechín galát má priamy súvis so zvýšeným spaľovaním kalórií a tuku. Tento katechín spolu s ostatnými katechínmi patrí pod skupinu antioxidantov, ktoré významne podporujú zrýchlenie metabolizmu. Napríklad čajovník čínsky, alebo tiež matcha, obsahuje o 137-krát viac antioxidantov ako bežný zelený čaj, preto je výbornou voľbou pre zrýchlenie metabolizmu.

 

Avšak, vo všeobecnosti veľa ľudí preferuje šálku kávy ako šálku čaju. Dobrá správa je, že existuje zelená káva nazývaná SLIMMING.CAFE. Táto káva neobsahuje len čajovník čínsky (matchu), ale aj inulín, garcíniu kambodžskú a bromelaín. Tieto štyri látky majú enormne veľa priaznivých účinkov na ľudský metabolizmus, o ktorých si prečítate v tomto článku: 4 zdravé látky na chudnutie, ktoré obsahuje (ne)obyčajná káva

 

 

Zdroj: www.health.harvard.edu