Nesprávne meranie a váženie pri tvarovaní postavy alebo chudnutí môže spôsobiť demotiváciu. Byť zameraný len a len na chudnutie z psychologického hľadiska vyvoláva stres, ktorý bráni dosiahnutiu cieľov. Vyvarujte sa váženiu na dennej báze a sústreďte sa na zdravý životný štýl.
Kúpte poriadnu váhu
V obchodoch nájdete rôzne váhy na domáce využitie a tiež špeciálne, napríklad laboratórne váhy alebo obchodné váhy. Tieto váhy musia byť veľmi presné, pravidelne sa kontrolujú a je nutná ich kalibrácia. Na presné meranie pre domáce využitie sú najlepšie digitálne prístroje. Odvážia vás rýchlo a sú na používanie pre laika veľmi praktické.
Oveľa viac sa na vašu váhu sústreďte, keď trpíte nadváhou. Sledovanie BMI indexu vám napovie, kedy by ste mali kilogramy zhodiť. Príliš vysoká váha vedie k rôznym zdravotným komplikáciám od vysokého krvného tlaku až po kardiovaskulárne ochorenia.
Váha sa vekom mení
Vašu hmotnosť ovplyvňuje veľa faktorov a s pribúdajúcim vekom sa váha bude meniť. Len máloktorý človek váži rovnako v 20 a v 50 rokoch. Predovšetkým ženy majú v menopauze veľké problémy s hmotnosťou, a preto by mali sledovať svoju váhu a prispôsobiť hormonálnym zmenám celý jedálniček. V prípade veľkých výkyvov hmotnosti konzultujte stav s lekárom a upravte hmotnosť hormonálnou liečbou.
Správny spôsob merania hmotnosti
Netrápte svoju psychiku vážením počas každého dňa. Niektoré ženy sú dokonca schopné sa vážiť niekoľkokrát za deň a následne hladujú. Ideálnou frekvenciou váženia je raz do týždňa. Dodržujte rutinu, čo znamená, že sa odvážite vždy v rovnaký čas. Správnym časom na váženie je ráno po vykonaní rannej toalety. Vážte sa úplne vyzlečení alebo v spodnej bielizni. Váhu majte položenú na rovnakom mieste, najlepšie na rovnej zemi bez koberca. Pri zisťovaní váhy sa nehýbte, stoje vzpriamene. Všetky údaje si zapisujte.
Správny spôsob merania proporcií
Pri tvarovaní postavy je meranie proporcií dôležitejšie ako váženie. Opäť sa odporúča merať v rovnakom čase raz do týždňa. Pri formovaní sa tuk mení na svaly, ktoré sú ťažšie ako tuk, čo znamená, že môžete vážiť viac. Avšak budete mať užšie proporcie. Krajčírskym metrom si merajte tieto časti tela: pás, boky, hrudník, stehná a poprípade bicepsy. Vytvorte tabuľku a rozmery porovnávajte.