Nie je inkontinencia ako inkontinencia! Je dôležité vedieť, aký typ vlastne máte. Zverte sa lekárovi, ak dochádza k pravidelnému úniku moču. On posúdi príznaky, vyšetrí Vás a zrealizuje niekoľko jednoduchých testov, vďaka ktorým sa pokúsi objasniť príčinu. Mali by ste vedieť, že toto ochorenie je liečiteľné, ak ho ale budete tajiť, nemôže Vám nikto pomôcť. Špecialista predpíše lieky a obstarať si budete musieť aj hygienické produkty na čistenie pokožky. V mnohých prípadoch však postačí úprava životného štýlu a pravidelné cvičenie. Môžete byť tiež požiadaný, aby ste si viedli aspoň trojdňový denník, kde zaznamenáte, ako často ste boli na toalete, koľko moču ste stratili a ako často došlo k úniku. V nasledujúcich riadkoch sa o liečení inkontinencie dozviete viac.

Testy

Niekedy dokáže príznaky inkontinencie rozoznať aj praktický lekár, ktorý stanoví liečbu. Najčastejšie však pacienta odporučí k špecialistovi, aby presne určil typ ochorenia. K základným testom, vďaka ktorým sa podarí bližšie špecifikovať stav pacienta, patrí:

Rozbor moču

Jedná sa o jednoduchý indikátorový test na kontrolu infekcií, cukru, krvi alebo bielkovín v moči. Infekcie močových ciest môžu spôsobiť inkontinenciu, a to najmä u starších ľudí. Ľudia trpiaci diabetom majú v moči cukor. Cukrovka spôsobuje zvýšený pocit smädu, ktorú sa snažíme zahnať príjmom tekutín, a to vedie následne k častejšej potrebe močiť. Ochorenie obličiek má na svedomí, že v moči sa nachádza krv alebo bielkoviny. Viditeľná krv v moči môže byť príznakom vážnych problémov s močovým mechúrom, no signalizovať môže aj infekciu močových ciest.

Uviaznutý moč

Tento test by mal zistiť, či sa močový mechúr dokáže kvalitne vyprázdniť alebo v ňom zostáva usadený moč. Množstvo zostatkového moču sa zvyčajne meria pomocou ultrazvukového vyšetrenia. Môže sa ale stať, že lekár alebo zdravotná sestra prejde tenkou ohybnou trubicou (katétrom) do močového mechúra cez močovú trubicu. Moč, ktorý je nutné odmerať, začne potom vytekať. Po takomto vyšetrení sa môžu hodiť pomôcky pri úniku moču, lebo je možné, že moč bude ešte chvíľu odkvapkávať (vezmite si absorpčné nohavičky alebo vložku), prípadne si na toalete pretrite intímne partie vlhčenou utierkou.

Vaginálne a análne vyšetrenie

Lekár alebo sestra vloží pacientovi prst do pošvy alebo konečníka (s natiahnutými rukavicami). Aj keď sa môže zdať toto vyšetrenie nepríjemné, vďaka nemu je možné posúdiť silu a tonus svalov panvového dna. U mužov môže vyšetrenie „per rectum“ vyhodnotiť veľkosť prostaty. Čo sa týka žien, tento spôsob je tiež dobrým postupom, ako odhaliť vydutie panvových orgánov (vyskočenie). Môže byť tiež použitý nástroj nazvaný zrkadielko.

Urodynamika

Jedná sa o test, ktorého cieľom je preskúmať tok moču. V tomto prípade je často nutný pobyt v nemocničnom zariadení, a to najmä vtedy, ak je nejasná príčina problému s inkontinenciou. Urodynamika sa vykonáva aj vtedy, ak je pacientovi navrhnutá operácia.

Liečba

Liečebný postup závisí od typu inkontinencie. Poznáme napríklad stresovú a urgentnú inkontinenciu, no tiež môže ísť o syndróm hyperaktívneho močového mechúra. Stresová inkontinencia patrí medzi najčastejšie, no zlepšiť ju dokážu celkom jednoduché cvičenia pre posilnenie panvového dna. Tréning močového mechúra môže zase pomôcť pri urgentnej inkontinencii. Lieky sú odporúčané aj preto, aby pomohli zastaviť nutkanie a tiež sa užívajú pri stresovej inkontinencii. Iné typy sú menej časté a liečba sa líši v závislosti od príčin. Vyššie sme sa zmienili o tom, že aj zmena životného štýlu môže pomôcť eliminovať nepríjemné príznaky. Teraz sa pozrieme na to, čo si máme pod tou zmenou predstaviť.

Príjem tekutín

Ak prijímate veľa tekutín, vyplýva z toho, že budete aj viac močiť. Pokiaľ Vás však trápi inkontinencia, určite by ste nemali obmedzovať tekutiny až príliš. To je totiž základný problém, ktorého sa inkontinentní ľudia dopúšťajú. Nedostatok vody vedie k dehydratácii a to iste nechcete. Obmedzenie tekutín môže tiež dráždiť močový mechúr a celkový stav sa tým iba zhorší. Odporúča sa vypiť 6 až 8 pohárov denne. Rozvrhnite si to tak, aby boli medzi jednotlivými pohármi približne rovnaké prestávky. Hoci neexistuje žiaden dôkaz, že práve toto množstvo je ideálne, jeho zavedenie do praxi sa osvedčilo. Asi pätina vody sa ukrýva v potravinách, ktoré behom dňa prijmeme, takže príjem by mal byť vyvážený. Dôležité je tiež, čo pijete. Nápoje obsahujúce kofeín (čierny čaj, káva, horúca čokoláda alebo kola) zhoršujú urgentnú inkontinenciu. Kofeín je tiež prírodné diuretikum, čo je chemická látka podporujúca močenie. Tekutinám by ste sa mali vyhnúť iba bezprostredne pred spaním a neskoro v noci.

Telesná hmotnosť

Bolo dokázané, že už malé schudnutie môže zlepšiť močovú inkontinenciu u žien s nadváhou. Postačí  5 až 10 % a príznaky sa začnú pomaly vytrácať. V prípade, že trpíte vysokou obezitou, chudnite v kombinácii s liekmi a pod dohľadom lekára.

Toaleta

Aj keď to môže vyznieť smiešne, je nutné, aby ste svoj mechúr naučili poslušnosti. Tréning močového mechúra hovorí o tom, aby ste toaletu navštevovali pravidelne, nie iba vtedy, keď práve potrebujete. V závislosti na tom, koľko a čo vypijete, prípadne vypotíte, normálne močenie by malo prebehnúť v priemere každé 3 až 4 hodiny.

Zápcha

Snažte sa zdravo stravovať, konzumujte vyváženú stravu, ktorá obsahuje veľa ovocia, zeleniny a vlákniny, aby ste sa vyhli zápche. Chronická zápcha môže totiž narušiť aj správne fungovanie močového mechúra a vedie k inkontinencii (nielen močovej, ale tiež fekálnej). K zápche vedie aj dehydratácia. Opäť teda zdôrazňujeme, že obmedzením tekutín nič nevyriešite.

Hygiena

Inkontinencia je nepríjemné ochorenie, ktoré nás dokáže absolútne izolovať od spoločnosti. Pokiaľ sa ale naučíte, ako si s ním šikovne poradiť, môžete sa vrátiť medzi ľudí. Únik moču môže viesť k poškodeniu pokožky, preto ju pravidelne čistite a ošetrujte krémami. Osvedčil sa napríklad zinkový krém TENA. Nepoužívajte dráždivú kozmetiku a spreje, skúste skôr niečo na prírodnej báze. Na trhu je toho veľa, ak si nie ste istý, poraďte sa s lekárom, prípadne s niekým, kto má podobné ťažkosti. Existujú rôzne fóra, kde si zachováte anonymitu a dozviete sa potrebné informácie.

 

Niektoré ľahšie prípady sa dokážu upraviť sami a bez liečby. Niekedy je nutné zapojiť zložitejšie metódy. V prípade, že Vaša inkontinencia pretrváva a nepomohli ani základné postupy, neváhajte s návštevou špecialistu. Naberte odvahu a začnite žiť komfortnejšie.
Autorské právo: alexraths / 123RF Reklamní fotografie