Na prvý pohľad by sa golf mohol zdať ako nenáročný šport, pri ktorom hráč len pomaly kráča po ihrisku a odpaľuje loptičky. V skutočnosti však golf kladie na telo značné fyzické nároky. Okrem fyzickej prípravy by ste mali venovať pozornosť aj rozvoju koordinácie a jemnej motoriky. Pri odpaloch pomôže sústredenie a odolnosť voči stresu. Čo všetko musí golfista počas hry zvládnuť?
Pri golfe sa zapája horná i dolná časť tela
Počas 18-jamkovej hry na ihrisku prejde priemerný golfista okolo 8-10 kilometrov. Takúto vzdialenosť je možné prirovnať k rýchlej chôdzi alebo poklusu. K tomu si pridajte kopcovitý terén, čo zvyšuje zaťaženie svalov nôh a urýchľuje energetický výdaj. Preto je nutné na ihrisko nosiť pohodlné golfové oblečenie, ktoré dobre pohlcuje vlhkosť a je pohodlné.
Počas hry golfista opakovane vykonáva švih. Golfové palice musia presne a niekedy veľmi ďaleko odpáliť loptičku. Švih je komplexný pohyb, ktorý zapája svaly celého tela, najmä trupu, ramien a rúk. Opakovanie švihu niekoľkokrát po sebe často vedie k únave svalov a niekedy i k malým traumám horných končatín. Pri golfe je dôležitá presná koordinácia pohybov a dobrá rovnováha. Chybný švih môže viesť k bolesti chrbta, ramien a lakťov. Pre výkon a minimalizáciu rizík je nutné používať kvalitnú výbavu – palice a golfové loptičky.
Golf má pre vaše zdravie veľa prínosov
Golf je šport, ktorému sa venujú ľudia všetkých vekových kategórií a úrovní kondície. Existuje veľa rôznych typov palíc a loptičiek, ktoré si hráči môžu vybrať, aby hru prispôsobili svojim schopnostiam. Golf má veľa preukázaných zdravotných benefitov.
- Prechádzka po golfovom ihrisku je skvelým spôsobom, ako zvýšiť srdcovú frekvenciu a zlepšiť kardiovaskulárne zdravie. 18-jamkové kolo golfu môže spáliť až 400 kalórií, čo pomáha redukovať hmotnosť.
- Odpaly a švihy palicou zapojujú rôzne svalové skupiny v celom tele, čím sa zvyšuje sila a svalová hmota.
- Golf si vyžaduje dobrú koordináciu a rovnováhu, aby ste mohli presne trafiť loptičku. Pravidelné hranie golfu pomôže zlepšiť tieto zručnosti, čo môže znížiť riziko pádov a zranení.
- Golf si vyžaduje určitý rozsah pohybu v kĺboch, pravidelné hranie rozvíja flexibilitu tela.
- Golf dobre pôsobí aj na psychiku. Pobyt v prírode a sústredenie sa znižujú hladinu stresu a úzkosti. Pravidelné hranie golfu zlepší kognitívne funkcie. Úspechy a výhry v golfe posilnia vaše sebavedomie.
- Golf je tiež skvelý spôsob, ako sa stretávať s priateľmi a rodinou a nadväzovať nové kontakty. Hranie golfu je zábavnou a spoločenskou aktivitou pre každého bez rozdielu veku či pohlavia.
Autor: Gabriela Kudláčová