Zelené potraviny sú pre naše zdravie jednoznačným prínosom. Snažíte sa zaradiť do svojho jedálničku viac zelených potravín a šalátov. Pridajte aj chlorofylovú „bombu“ – spirulinu.

Spirulina (Arthrospira platensis) je sladkovodná riasa. Prirodzene sa vyskytuje v subtrópoch Ázie, Afriky aj v Južnej Amerike. To, že sa konzumuje, nie je žiadnou novinkou. Pre obyvateľov Strednej Ameriky, ale aj Afriky, bola vítaným zdrojom obživy aj v minulosti. Vo svete zdravej výživy je dnes spirulina tak obľúbenou, že sa pestuje. Na jej pestovanie sa špecializujú Japonci. Riasa rastie v obrovských umelých nádržiach a následne sa spracováva do podoby prášku. Ten sa veľmi často lisuje do tabletiek.

Prečo je spirulina zaujímavou pre naše zdravé stravovanie?

Spirulina je jedným z najbohatších zdrojov kvalitných bielkovín v rastlinnej ríši. Je preto dôležitou pre vegetariánov aj vegánov. To ale nie je všetko. Modrozelené farbivo, fykocianín, je silný antioxidant s protizápalovým účinkom. Naviac je spirulina doslova nabitá vitamínmi, ako je B1, B2, B3, B6 a B6, tiež A, C, D, E a K.

Vďaka svojmu zloženiu podporuje spirulina obranyschopnosť organizmu, zlepšuje hojenie rán, detoxikuje, upravuje problémy so zažívaním, odkyseľuje organizmus, znižuje cholesterol v krvi, podporuje zdravie vlasov aj pokožky, spomaľuje starnutie, funguje proti zápalom a dodáva telu kvalitné bielkoviny.

Naservírujte si spirulinu

Spirulina sa často užíva s ďalšou sladkovodnou riasou, s chlorellou. Spirulina+chlorella+prebiotikum, to je doplnok stravy od českej spoločnosti Naturvita. Ten obsahuje obe tieto sladkovodné riasy a rozpustnú vlákninu, inulín, ktorá funguje ako prebiotikum. Denne sa odporúča užiť dve až štyri tabletky. Môžete ich prehltnúť a zapiť väčším množstvo vody, alebo rozhrýzť. Rozdrvené tablety sa dajú pridávať aj do kokteilov a smoothie. Za výhodnú cenu produkt so spirulinou od Naturvita ponúka e-shop Greenline.sk.