Spánok je nevyhnutnou súčasťou života. Ovplyvňuje psychiku aj fyzické zdravie. Spánková deprivácia telu nedovoľuje plnohodnotne fungovať. Koľko hodín spánku ale v skutočnosti potrebujeme? Nie je limit 8 hodín pre dospelého človeka už prežitok?

Vo svete detí sa sníva trojfázovo

Vôbec najzásadnejšiu rolu hrá spánok v období detstva, kedy ratolesti spia v noci, dopoludnia aj odpoludnia. V období 1 mesiaca dieťa potrebuje viac ako 15 hodín spánku, pričom sa spánok cez deň a cez noc delí pol na pol. Dĺžka snívania sa postupne znižuje, takže v 3 rokoch by deti mali spať približne 12 hodín denne, a to 10,5 hodiny v noci, 1,5 hodiny cez deň. V školskom veku sa už potreba spánku dostáva na 9 až 11 hodín.

Neskôr sa trojfázový spánok skracuje na dvojfázový a začína sa podobať spánkovému režimu dospelých. Okrem odpočinku a čerpania energie sa u detí v spánku deje ešte jeden dôležitý proces – rast. Preto až budete dieťaťu zaobstarávať vlastnú posteľ, nezabúdajte na jeho potrebu kvalitného matraca, ktorý nebude rast obmedzovať. Týmto nešvárom trpia napríklad matrace z pamäťovej peny.

Predkom stačilo 6 hodín, koľko stačí vám?

Od teenagerského veku človeku stačí 8 až 10 hodín. V dospelosti sa interval zdravého spánku obmedzuje už len na 7 – 9 hodín. Presný časový úsek si však musí každý nájsť sám. Odvíja sa od kvality spánku, od náročnosti povolania a aktivity počas dňa. V prípade, že sa v priebehu noci pravidelne prebúdzate, vymedzte si pre odpočinok dlhšiu dobu. Ráno by ste sa však mali vždy prebúdzať odpočinutí.

Neplatí však známe „čím viac, tým lepšie“. Príliš mnoho spánku teda prespanie vám môže spôsobiť podobné problémy ako nevyspanie. Obvykle v podobe migrén, nesústredenia, vysokého krvného tlaku, obezity, cukrovky alebo chronických ochorení. Nadmerný spánok môže spôsobiť dokonca predčasné úmrtie, a to podľa skúmania až o 30 %. Preto sa do spánku zbytočne nenúťte. Radšej sa zamerajte na svoju spánkovú hygienu, na kvalitu matraca, na prostredie, v ktorom spíte. Všetky tieto faktory môžu kvalitu spánku výrazne ovplyvniť.

Naši predkovia mali vo zvyku spať na dve etapy po 4 hodinách. S technologickým pokrokom a príchodom osvetlenia v domácnostiach sa však od dvojfázového spánku začalo upúšťať, pretože večery často patrili spoločenským stretnutiam. Ľudia spali v priemere len 6 hodín denne, aby stihli včas vstať na omše alebo k pracovným povinnostiam. Viac spánku si dopriavala len bohatšia časť obyvateľov alebo šľachta.