Dermatológovia definujú citlivú pokožku ako veľmi suchú a náchylnú na reakcie vo forme pľuzgierov, hrbolčekov a začervenania. Nadmerne suchá koža stráca ochrannú funkciu nervových zakončení a výsledkom sú spomínané reakcie, ktoré zvýrazňuje aj slnko, vietor, ale aj nadmerný chlad a teplo.

1) Citrónová voda ako prevencia

Ľudia s citlivou pleťou by mali začať deň pohárom citrónovej vody. Vitamín C, ako aj iné antioxidanty v citróne, pomáhajú bojovať proti poškodeniam, ktoré spôsobujú voľné radikály. Voda s citrónom okrem toho pomáha vyplavovať toxíny z krvi, čo pomáha udržiavať pokožku bez akné, škvŕn a iných problémov. Pitný režim ako taký je však veľmi dôležitý aj preto, že pokožku hydratuje a zvlhčuje zvnútra.

2) Používajte opaľovací krém celoročne

Pri ochrane citlivej pokožky pred škodlivými UV lúčmi je opaľovací krém kľúčovým prvkom. Väčšina prípravkov obsahuje prísady a chemikálie narúšajúce endokrinný systém, ktoré môžu narúšať bariéru citlivej pokožky, preto je dôležité využívať opaľovací krém so zložkami ako oxid zinočnatý alebo titaničitý. Tieto zložky ponúkajú širokospektrálny ochranu bez toho, aby spôsobovali vedľajšie účinky.

 

Pridržiavajte sa aj ochranných faktorov vyšších ako 30, ktoré blokujú minimálne 97% UV žiarenia. Či je leto, zima alebo zamračený deň, je dobré nanášať opaľovací krém aspoň 20-30 minút pred tým, než vyjdete na slnko. Pre upokojenie pleti by ste mali používať aj krém na citlivú pokožku.

3) Kozmetiku vyberajte pozorne

Či už ide o mydlo, čistiaci alebo hydratačný prostriedok, voľba tých správnych prípravkov pre vašu pokožku je absolútne kľúčová. Vyhnite sa používaniu výrobkov s obsahom alkoholu, drsných exfoliantov, agresívnych chemikálií, kyselín, farbív alebo syntetických vôní, ktoré pokožku môžu dráždiť.

Namiesto nich siahnite po produktoch, ktoré obsahujú silné antioxidanty, protizápalové zložky, aloe vera, harmanček či nechtík. Platí, že čím menej ingrediencií produkt obsahuje, tým lepšie pre citlivú pleť. Ideálna je micerálna voda, vhodné produkty spoznáte aj podľa označenia „bez vôní“ či „hypoalergénny“.

4) Hydratujte kokosovým olejom

Extra-čistý kokosový olej je prírodný, hydratačný prostriedok pre citlivú pokožku. Obsahuje mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržiavať pokožku zvlhčenú, pretože preniká hlboko do pórov a pleť vyživuje zvnútra.

Kokosový olej má protizápalové a antimikrobiálne vlastnosti a preto by mal pomáhať aj pri psoriáze, dermatitíde či ekzémoch. Jeden zo známych receptov spočíva v nanesení a vmasírovaní oleja na tvár, ruky a nohy. Kúra sa má riešiť každý deň, vždy pred spaním (po zobudení by malo nasledovať umytie).

5) Pomáha aj zdravá strava

Konzumácia zdravej výživy prospieva pokožke aj telu ako celku. Citlivá pleť ocení, ak je strava vyvážená z hľadiska vitamínov, minerálov, antioxidantov, proteínov či omega-3 mononenasýtených tukov. Zvýšte aj príjem protizápalových potravín ako olivový olej, cesnak, kurkuma, zázvor, čerešne, losos, špenát, sladké zemiaky, čučoriedky, avokádo alebo vlašské orechy.

Naopak, existuje skupina potravín, ktorá citlivej pokožke neprospieva. Sú to potraviny na báze lepku, ako napr. pšeničný chlieb, ďalej sójová omáčka, pivo, obilniny a iné potraviny obsahujúce múku, raž a jačmeň.