Vyznáte sa v alternatívnej kozmetike? Myslím tým, poznáte rozdiel medzi tou, ktorá je prírodná, bio, organická, vegánska či ekologická? Rozhodne to nie sú iba synonymá pre tú istú nekonvenčnú kozmetiku. Máme pre vás stručný slovníček, ktorý vám tieto termíny konečne vysvetlí.

Prírodná kozmetika

Termín prírodná kozmetika sa používa pre označenie produktov, pochádzajúcich z prírody. Označuje predovšetkým dobrý úmysel a filozofiu výrobcu vyhnúť sa syntetickým náhradám. Pozor si dajte na to, že aj prírodná kozmetika môže obsahovať alergény. Veď príroda sama je chemická továreň a nie všetko, čo pre nás ukuchtí, nám nakoniec sadne.

Organická kozmetika

Mnohí si myslia, že prírodnou a organickou kozmetikou je to isté. V kozmetických kruhoch je ale organickou kozmetikou nazývaná tá kozmetika, ktorej základom sú látky reťaziace atómy uhlíku. Ingredienciami by teda mali byť vždy látky pochádzajúce zo živej prírody. U prírodnej kozmetiky mohli mať zložky pôvod aj v prírode neživej.

Ekologická kozmetika

Ekologická kozmetika je šetrná predovšetkým k životnému prostrediu a taktiež by mala vychádzať z princípu trvale udržateľného rozvoja. Eko prístup by mal byť uplatňovaný od získavania surovín, cez výrobu, obal, i jeho možnosť recyklácie či rýchleho rozkladu v prírode na organické látky. Nemusí ísť ale o biokozmetiku. Ekologické princípy sa môžu uplatňovať iba v časti výrobného procesu tejto kozmetiky.

Biokozmetika

Biokozmetika síce nie je definovaná zákonom, ale vychádza zo štandardov COSMOS (nariadenie Rady 1223/2009/ES). Biokozmetika, tak, ako je definovaná dnes, by mala mať niektorý z bio certifikátov. Existuje ich veľké množstvo, významnými a dôveryhodnými sú len niektoré. Verte predovšetkým kozmetike s certifikátmi CPK, CPK bio, Ecocert, Cosmebio a KEZ. Ale pozor, vami používaná kozmetika nemá tento certifikát trvale a je povinná ho čo dva roky obnoviť. A aké sú základné princípy biokozmetiky? Vyrábať by sa mala z bio surovín, musí byť bez umelých farbív, bez konzervantov, nesmie obsahovať geneticky modifikované suroviny (GMO free), často je bez parfumácie.

Vegánska kozmetika

Kozmetika pre vegánov má veľmi špeciálne postavenia. Táto kozmetika nesmie obsahovať žiadne živočíšne produkty. A to dokonca ani mlieko, med či ďalšie mliečne produkty, žiadne živočíšne tuky apod. Vychádza to z prísnej životnej filozofie vegánov, ktorá presahuje stravovacie pravidlá. Vegáni napríklad nikdy nenosia kožené topánky. Pravá vegánska kozmetika potrebuje získať certifikát. Ten udeľuje Vegan Animal-free Standards. Vegánska kozmetika musí splňovať aj ďalšiu zásadu – nesmie byť testovaná na zvieratách. Obvykle teda ide o rastlinnú kozmetiku, ale nie sú vylúčené ani syntetické zložky.