K najčastejším očným vadám patrí krátkozrakosť a ďalekozrakosť, v každom prípade si však laserové operácie očí dokážu poradiť aj s inými problémami. Ostrý pohľad a zdravé oči nie sú určené len pre vyvolených. Vďaka moderným technológiám ich môže mať ktokoľvek. A to aj bez okuliarov či kontaktných šošoviek, ktorým mnohým len prekážajú.

Najbežnejšou očnou vadou, ktorou trpí viac než 30 % populácie, je krátkozrakosť. Ide o stav, kedy pacient zle vidí do diaľky, pričom nemá problém s rozpoznávaním blízkych predmetov. Krátkozrakosť sa spravidla objavuje už v detstve či puberte, no s rastom sa môže meniť. Očná chyba je spôsobená predĺžením oka, čo zmení lámavosť rohovky a očnej šošovky. Obraz potom je potom na sietnici rozostrený.

Opakom krátkozrakosti je ďalekozrakosť, pri ktorej človek vidí zle na blízko. V tomto prípade sa svetelné lúče pretínajú až za sietnicou, kvôli čomu sa títo pacienti ostrého obrazu nedočkajú. Na rozdiel od krátkozrakosti sa ďalekozrakosť častejšie prejavuje v strednom a vyššom veku. V mladosti je šošovka dostatočne elastická, aby dokázala túto vadu sama vyriešiť.

Laserové operácie očí vyriešia aj astigmatizmus

Ďalším častým očným problémom, ktorý dokážu vyriešiť laserové operácie očí, je astigmatizmus. Ide o stav, kedy je zakrivenie rohovky asymetrické a pacient má preto problém zaostrovať na rôzne detaily. Trpí ním až 60 % populácie, pričom väčšina z toho o tom ani nevie. Často to zistia až pri lekárskej prehliadke, na ktorú prišli kvôli dioptriám alebo šedému zákalu.

Prečo sa spoľahnúť na laserovú operáciu?

Ten, kto nosí okuliare len príležitostne, sa s nimi naučí žiť. Veď nejde o žiadnu veľkú životnú komplikáciu. Problémom je, keď ich musíte nosiť stále. Mnohé činnosti sa s okuliarmi vykonávajú dosť obtiažne a kontaktné šošovky nevyhovujú každému. Laserové operácie očí zabezpečia vytúžený komfort, o čom svedčia mnohí nadšení pacienti.

Foto: Bigstockphoto.com