4 tipy ako využiť tea tree olej pre vaše telo

Od antiseptických ústnych vôd po prírodné dezodoranty je tea tree olej éterickým olejom, ktorý môžete využiť mnohými spôsobmi. Farebne by mal byť bledožltý alebo bezfarebný, s arómou podobnou eukalyptu. Tea tree olej, teda po slovensky čajovníkový olej, sa môže sa pochváliť antibakteriálnymi, protizápalovými, antivírusovými a protiplesňovými vlastnosťami.

Výhody tea tree oleja

Čajovníkový olej sa destiluje z listov zeleného kríka nazývaného Melaleuca alternifolia. Rastlina čajovníka s dlhou históriou ako prírodný liek je pôvodom z Austrálie. Domorodci ho používajú na čistenie rán a liečenie iných kožných problémov.

Ako vám môže však tea tree olej pomôcť dnes?

Úžasné antibakteriálne vlastnosti

Antibakteriálne vlastnosti čajovníkového oleja sa skúmajú od 40. rokov 20. storočia. Vedci zistili, že olej sa môže zamerať na bunkové membrány baktérií a zničiť ich.

Prekvapujúce protiplesňové vlastnosti

Ďalšou výhodou tohto éterického oleja je jeho antimykotická vlastnosť. Môže byť užitočný pri odstraňovaní húb, ako sú plesne, škrkavky alebo plesne na nechtoch.4 tipy ako využiť tea tree olej pre vaše telo

TOP 4 tea tree olejových využití

Viac ako storočie používali ľudia tento olej na rôzne ochorenia, od ekzémov až po atletickú nohu. Aj keď vedci neustále skúmajú využitie čajovníkového oleja, vybrali sme pre vás tie najzaujímavejšie tipy:

1. Lepšia kvalita vlasov

Niektoré z najpopulárnejších tea tree olejov sú určené práve na vylepšenie vašich vlasov. Esenciálny olej nielen znižuje lupiny, ale môže tiež pomôcť zničiť vši. Šampón s pridaným tea tree olej znižuje tvorbu mastnoty vo vlasoch a takisto aj svrbenie. Takýto šampón si môžete buď kúpiť alebo si jednoducho pridáte pár kvapiek tohto éterického oleja do vášho šampónu, ktorý bežne používate.

2. Podpora jasnej pleti

Tea tree olej je prítomný v mnohých výrobkoch, ktoré sú určené na starostlivosť o pleť, ako sú napríklad čistiace prostriedky na tvár. Tento zázrak si viete aj vyrobiť doma. Pridajte 2 kvapky Tea tree oleja do jednej lyžice medu. Zmiešajte to dokopy a naneste na tvár – vyhnite sa očiam a ústam. Nechajte pôsobiť 5 až 10 minút a umyte tvár vodou.

3. Eliminácia ekzémov

Mnoho bežných čajovníkových olejov sa zameriava na pomoc pokožke vrátane ekzémov. Kožné masti, krémy a gély, ktoré obsahujú čajovníkový olej, sú k dispozícii na zakúpenie.

4. Zbavte sa zlého dychu

Ďalšou výhodou oleja z čajovníka je jeho schopnosť eliminovať nepríjemný dych alebo zápach z úst. Zlý dych je zvyčajne spôsobený baktériami, takže antibakteriálne vlastnosti tohto éterického ho zbavujú zápachu. Využívajte preto zubnú pastu alebo ústnu vodu, ktoré obsahujú tea tree olej.

Ďalšie možnosti využitia čajovníkového oleja si môžete prečítať v tomto článku.