Akné, odborne acne vulgaris, je chronickým ochorením kože, ktoré sa vyskytuje najčastejšie v puberte, ale môže nás postihnúť aj v inom veku. Je nepríjemné, neestetické, bolestivé, a dokonca môže byť aj život ohrozujúce. A preto je dôležité vedieť, ako sa zbaviť vyrážok na tvári a ako predchádzať ich vzniku či recidíve tejto choroby. Pretože často už nejde len o drobný kozmetický problém.

Príčin vzniku akné je viac

Trápia vás vyrážky na tvária a hľadáte informáciu, ako sa zbaviť akné? Zápal mazových žliaz a vlasových folikulov môže mať rôzne príčiny a tiež rôzne závažný priebeh. Podľa toho sa potom stanovuje aj spôsob liečby. Príčinami akné sú najčastejšie hormonálne vplyvy. Preto sa akné objavuje práve v puberte, kedy sa zvyšuje výskyt androgénov u chlapcov, ale aj u dievčat. Obecne má na sekréciu mazových žliaz pozitívny vplyv estrogén. Keď chýba, môže dochádza k akné. Preto sa zápaly kože objavujú aj u žien v menopauze. Príčiny vzniku akné sú tiež poruchy imunity, bakteriálna flóra každého z nás, ale aj faktory genetické. Citlivosť na chronické zápaly kože môžeme jednoducho podediť, a pokiaľ sa vážnejšie akné vyskytovalo u oboch rodičov, pravdepodobne sa nevyhne ani potomkom.

Akné si však uženieme taktiež nevhodným životným štýlom a prostredím, v ktorom žijeme. Alkohol, fajčenie aj pobyt v prostredí, kde sa fajčí, tiež pobyt v špinavom prostredí, nedostatok tekutín i nevhodná strava – to všetko môže byť impulzom k vzniku jednorázových vyrážok, ale aj vážnejšieho zápalu pleti, kedy už hovoríme o akné. Dokonca aj nosenie rúška po celý deň zapríčiňuje vyrážky na tvári. Príčinou je teplo a vlhko pod ochranným rúškom. Pomôže častejšia výmena rúška a používanie vypraných a vyžehlených ochranných prostriedkov (pokiaľ nepoužívane jednorázové).

Ako se zbaviť akné? Liečba akné by mala začať hneď, ako sa akné objaví

Z lekárskeho hľadiska sú za vhodné prípravky na závažné stavy akné odporúčané antiandrogény, antibiotiká či kortikoidy. Nič z týchto prostriedkov nie je úplne bezpečné a preto je lepšie liečbu zahájiť včas prírodnými prostriedkami. Pomocníkov proti akné je pomerne hodne.

Hormonálnu nerovnováhu je možné liečiť pomocou fytoestrogénov v podobe rôznych tinktúr. Ženy a muži potrebujú rôzne zloženie týchto tinktúr. Nesporné sú aj pozitívne účinky probiotík. Stále častejšie sa odporúčajú aj liečivé huby, ako sú čaga či reishi. Veľmi kvalitnou profesionálnou kozmetikou na aknóznu pleť je Panea.

Zaujímavé benefity prináša aj bylina – čierna baza. Používa sa napríklad v podobe pleťovej vody. Vyrobiť si ju v sezóne kvitnúcej bazy môžete aj samy. 500 g kvetov zalejte vriacou vodou, aby boli kvety vo vode ponorené. Takto nechajte odstáť 24 hodín a sceďte. Výluh prefiltrujte a pridajte šťavu z polovičky citrónu. Pleťovú vodu dajte do sklenenej fľaše a uskladnite v chladničke. Vydrží vám asi týždeň. Používajte ju pravidelne dvakrát denne na pleť s akné.