Rosacea je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaným pleti. Ak sa ochorenie nelieči môže prerasť do tvorby vyrážok až červených fľakov na tvári.
Rosacea je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaným pleti. Ak sa ochorenie nelieči môže prerasť do tvorby vyrážok až červených fľakov na tvári.

Rosacea je kožné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaným pleti. Ak sa ochorenie nelieči môže prerasť do tvorby vyrážok až červených fľakov na tvári. Príčinou začervenania pokožky sú rozšírené krvné vlásočnice v koži. Začervenanie sa najčastejšie prejavuje na tvári, hlavne v oblasti čela, nosa, líc a brady zriedka sa ale môže objaviť aj v dekolte alebo vo vlasatej časti hlavy.

Liečba rosacey

Keďže hlavnou príčinou tohto ochorenia je v krvných cievach liečba rosacey sa zameriava na ne. Určite by ste mali pri tomto kožnom ochorení vyhľadať lekára, ktorý vám môže predpísať vhodné lieky. Samotnú liečbu môžete podporiť aj domácou liečbou.

Zelený čaj

Zelený čaj je plný antioxidantov, ktorý má upokojujúce a protizápalové účinky. Vďaka tomu redukuje zápaly a zmierňuje začervenanie pleti. Najlepšie je aplikovať na pleť studený zelený čaj. Po jeho príprave a dostatočne dlhom lúhovaní (cca 15 min) ho dajte schladiť do chladničky.

Ovsené vločky

Ovsené vločky majú hydratačné a upokojujúce účinky. Najskôr ich rozdrvte na jemný prášok a zmiešajte ho s vodou tak, aby vám vznikla pasta. Pastu aplikujte na postihnuté začervenané miesta, nechajte pôsobiť 20 minút a opláchnite chladnejšou vodou.

Harmančekový čaj

Harmanček je bylinka s množstvom kladných vplyvov na organizmus a aj na pleť. Má upokojujúce účinky, pleť tonizuje, používa sa na liečbu ekzémovzmierňuje starnutie pleti. Na liečbu rosacey si uverte harmančekový čaj a dajte ho schladiť do chladničky. Do studeného čaju namočte vatový tampón a priložte ho na začervenané miesta.

Med

Med sa v ľudovom liečiteľstve využíva už tisíce rokov a používa sa aj pri problémoch s pleťou. Okrem množstva živín má hydratačné účinky čím pokožku zvlhčuje. Naneste na postihnuté miesto trochu medu, jemne ho vmasírujte do pokožky a nechajte cca 20 minút pôsobiť. Následne ho zmyte studenou vodou.

Nezabúdajte, že liečba rosacey patrí do rúk lekárov. Domáca liečba je len podporná. Ak vám lekár predpísal lieky na jej liečbu domácu liečbu nezačínajte skôr než sa s ním o tom porozprávate.