Predsudky sú na to, aby sa búrali. Myslíte si, že saunovanie je len pre bohatých a náročných ľudí? Fínska sauna ponúka veľa výhod pre zdravie a ak sa rozhodnete si ju zadovážiť aj k vám domov, potom je o zábavu postarané. Prečo?

S  fínskou saunou omladnete

Čo vám možno nikto nikdy nepovedal – vďaka saunovaniu vo fínskej saune ľudské telo pred očami mladne. Neveríte? Poďme sa o tom presvedčiť. Potením sa z nášho tela vyplavuje množstvo toxínov a nepotrebných látok, ktoré organizmus automaticky vylúči. Pravidelným saunovaním sa tak zvyšuje nielen celková imunita, ale dokonca sme schopní aj rýchlejšie zhodiť prebytočné kilogramy. Tým, že všetko negatívne sa cez pokožku vyplaví von, dosiahneme okrem lepšieho pocitu zo seba aj nádhernú kvalitu pleti, dokonca aj vlasov. Sme prečistení ako zvonka, tak i zvnútra, a teda nás konečne prestane trápiť akné alebo iné nepríjemné záležitosti. Vysoká teplota vo fínskej saune donúti naše orgány pracovať na plný výkon, tým sa zlepší ich činnosť a fungovanie. Navyše otužovanie je veľmi zdravé.

Po každej procedúre sa odporúča pokožku rozmaznať vhodnou výživnou kozmetikou – vtedy bude efekt omladenia ešte výraznejší. Pleť bude napnutá, zdravo vyzerajúca a veľmi svieža. Športovci si tiež nevedia vynachváliť fínsku saunu. Tvrdia, že vďaka nej podávajú lepšie výkony.

Prvýkrát do sauny? Poradíme vám, ako sa pripraviť

Hoci sa fínska sauna zaraďuje medzi wellness procedúry, treba si uvedomiť, že telo poriadne vyčerpáva. Ak sa chystáte do sauny, platia určité zásady, ktoré je potrebné dodržiavať.

Určite nechoďte do sauny prejedení, unavení alebo neočistení. Z hygienických dôvodov je zrejmé, prečo. Do sauny sa chodí bez plaviek. Používa sa iba malá plachta, ktorá slúži na zakrytie intímnych partií. Na najnižšej lavičke je teplota najnižšia. Slúži na akési aklimatizovanie sa. Ak už cítite, že ste si na teplo zvykli, postupne striedajte nielen polohy, ale aj teploty. Po saunovaní vo fínskej saune sa celá procedúra zaháji kúpeľom v studenej vode. Práve následné ochladenie posilňuje imunitný systém a zlepšuje pozitívny efekt zo sauny.

Zaujíma vás, koľko minút sa odporúča stráviť v saune? Závisí to od vášho zdravotného stavu a od výdrže. Ideálne je dodržať čas 10 – 20 minút. Nezabudnite ani na dôležité prestávky, aby ste svoje telo príliš neunavili.