Triedenie odpadu na základe farby kontajnerov
Triedenie odpadu na základe farby kontajnerov

Už odmalička sa učíme, že smeti sa hádžu do koša. Existujú kontajnery, ktoré sú rozlíšené na základe svojej farebnosti. Podľa toho vieme, čo kam patrí. Aj napriek tomu sa mnohí ľudia v tomto smere mýlia a vyhodia odpad tam, kam ísť nemá.

V dnešnej dobe je nádoba na separovaný odpad nevyhnutnou súčasťou života nás všetkých. Bez triedenia odpadu by nás totiž čakala ťažká budúcnosť. Smeti by nás zahltili, pretože, ak ich vyhodíme nesprávne, rozkladajú sa aj niekoľko stoviek rokov. Najhoršie, čo môže byť je to, že odpad odhodíme tam, kde sa nám to páči. Takto to predsa rozhodne nefunguje. Čo patrí do akého kontajnera si popíšeme v nasledujúcich riadkoch.

Rozlíšenie zberných nádob

Modrá nádoba slúži na papier, žltá na plast a zelená na sklo. Existujú aj červené nádoby, ktoré slúžia na kov, poprípade oranžové, kde môžete vyhodiť viacvrstvové kombinované materiály. Vo všeobecnosti však platí, že na každom bydlisku sa nachádza spravidla nádoba na zber biologického materiálu, komunálneho, taktiež žltá a zelená nádoba. Tieto kontajnery sa pravidelne vyvážajú vďaka smetiarom.

Môže sa použiť aj informačný lístok

V prípade, že nádoby nie sú farebne odlíšené, je potrebné použiť informačný lístok, ktorý má svoje stanovené veľkosti. Nahrádza farebné prevedenie, pričom ho je možné použiť len v čase, kedy sa kontajner nahradí za farebný. Takáto dočasná metóda je však určite lepšia, ako keby sa do jednej nádoby hádzal všetok odpad.

Spoločná zberná nádoba

V prípade, že sa do nádoby hádžu plasty, kovy alebo viacvrstvové kombinované materiály, môže sa použiť aj spoločná nádoba. Podmienkou však je, že sa následne musí odpad roztriediť, vďaka čomu sa má možnosť zrecyklovať. Takáto nádoba sa využíva na miestach, kde nie je priestor na zavedenie viacerých nádob na separovaný odpad, avšak nikdy nemôžete zabudnúť na následné delenie.