Tipy pre výber turistickej obuvi a trekingových palíc

Trekingové palice a turistická obuv sú v horách neprekonateľná dvojica. Obe súčasti výbavy trekera prispievajú k bezpečnému pohybu v rôznom teréne. Predpokladom príjemnej túry je, aby ste vybrali správne palice a obuv. Naše tipy vám počas kúpy pomôžu sa rýchlejšie zorientovať v ponuke.

Ako vyberať turistickú obuv

Okrem správnej veľkosti obuvi sú pri kúpe topánok do hôr dôležité nasledujúce parametre.

Výška topánky

Výška strihu topánky ovplyvní to, ako zvládnete výstupy a strmšie kopce. Nízke turistické topánky nie sú vhodné na dlhšie túry, kde sa mení terén a musíte prekonávať prevýšenie. Vysoký strih trekingovej obuvi dodáva stabilitu, pevnosť chodidlu i lýtku a chráni členky. Nízky strih nemôže podporiť členky, takže rýchlejšie pocítite únavu a hrozí aj zranenie. Avšak na príjemné poldenné výlety do lesa sú nízke topánky ideálne.

Materiál topánky

Textilná turistická obuv je vzdušná a veľmi ľahká. Dobre sa nosí, ale je viac náchylná na mechanické poškodenie. Stačí malá nepozornosť a zvršok topánky sa môže odrieť či pretrhnúť. Textilné turistické topánky sú lacnejšie. Kožená trekingová obuv je veľmi odolná a pevná. Máte s ňou vybavených niekoľko turistických sezón. Pánska a dámska turistická obuv z kože je synonymom kvality.

Podrážka topánky

Flexibilita i dostatočná pevnosť sú vlastnosti, ktoré robia z podrážky turistickej obuvi podrážku do každého terénu. Pri výbere topánok venujte zopár minút aj vzoru podrážky. Drážky zoskupené v strede znamenajú, že topánka poskytne dobrú trakciu. Odvodové drážky po stranách zabránia pošmyknutiu.

Ako vyberať trekingové palice

Pomocník do nepohody, aj tak by sa dali pomenovať trekingové palice. Pomáhajú k vyššej stabilite pri chôdzi, umožňujú rýchlejší pohyb a odbremenia kĺby.

Materiál palíc

Cenovo dostupné a pevné sú palice vyrobené z hliníka. Hliníkové palice vydržia vysokú váhu a nerobí im problém ani vlhkosť. Niekomu nevyhovuje, že sú ťažšie ako karbónové. Palice z karbónových vlákien v rukách takmer necítite. Môže sa však stať, že pri veľkom zaťažení sa ohnú alebo zlomia. Vrstvením vlákien sa síce dá predísť zlomeniu, ale takéto trekingové palice sú veľmi drahé.

Nastavenie palíc

Dajte prednosť paliciam, ktoré sa dajú výškovo nastaviť. Najviac preferované sú palice teleskopické. Dajú sa kúpiť aj skladacie. Skladacie trekingové palice sú viac náchylné na poškodenie a otravné je ich zloženie. Jednodielne, pevné palice sú najlacnejšie, ale ak vám nesadne ich dĺžka, nebudú pre vás dobrou oporou.

Rukoväte a hroty palíc

Rukoväte trekingových palíc sa vyrábajú z rôznych materiálov. Do ruky dobre sadnú a nešmýkajú sa rukoväte vyrobené z korku a peny. Lacnejšie varianty majú rukoväte gumové, ktoré sú v lete nepríjemné kvôli šmýkaniu dlaní. Ak chcete, aby vám palice dlho vydržali, priplaťte si za modely s volfrámovými, extra pevnými hrotmi.