Situácia na zimných cestách, ktorá nepoteší žiadneho motoristu
Situácia na zimných cestách, ktorá nepoteší žiadneho motoristu

Ruku na srdce, ktorí z vás, milí motoristi, vozíte vo svojom vozidle kompletnú zimnú výbavu? Percento poctivých šoférov ja naozaj veľmi nízke. Je to veľká chyba, pretože v zime na cestách číha jedna nástraha za druhou. Okrem šmyku je nočnou morou ešte jedna situácia – zapadnutie do záveja.

Buďte pripravení na všetko

Príučky jasne hovoria, čo by ste mali v zime voziť vo vozidle. Ide napríklad o ťažné lano, lopatu, piesok či snehové reťaze. Všetky štyri pomôcky vás zachránia pri zapadnutí do záveja. Napriek tomu tieto pomôcky nájdete len v malom počte vozidiel. Hlavne motoristi, ktorí jazdia v zime len v meste alebo po cestách v nížinách si myslia, že nepotrebujú ani jednu zo spomínaných vecí. Nejde len o majiteľov malých automobilov. Podobne sa správajú profesionálni šoféri v dodávkach. Ak nemajú cestu do hôr, len ťažko u nich nájdete reťaze na dodávky. A úplne najhoršie sú na tom majitelia SUV vozidiel, ktorí si myslia, že sa im nič nemôže stať vďaka silnému vozidlu. Zo záveja sa však bez pomôcok nedostanú ani títo motoristi. Popritom by stačilo tak málo. Keď vidíte na ceste naozaj vysokú vrstvu snehu, nasaďte na pneumatiky reťaze na SUV 4×4 a do žiadneho záveja nezapadnete. Nebudeme teraz motoristov vychovávať, ale skúsime im poradiť, ako postupovať pri zapadnutí do snehu.

Rýchlosť vám nepomôže

Po zapadnutí do záveja sa mnohí šoféri snažia využiť silu motora. Stúpajú na plyn o sto šesť a čudujú sa, že sa nič nedeje. Opak je pravdou, deje sa veľa. Zapadnete do snehu ešte hlbšie. Ak nie ste v snehu veľmi hlboko, niekedy sa podarí zo snehového pekla dostať tak, že zaradíte jednotku a pomaly, veľmi pomaly budete pridávať plyn. Tento postup však platí len v nízkej vrstve snehu. Vo vysokom snehu musíte najskôr okolo kolies vytvoriť priestor na rozjazd. V tomto prípade oceníte, že máte v aute skladaciu lopatu. Ak ju nemáte, skúste vo svojom okolí nájsť niečo, čím sneh rýchlo odhrniete. Niekedy stačí kus konára alebo koberček z auta. Následne pod kolesá položte napríklad staré handry alebo deky. Ideálne by bolo, keby ste mali vo vozidle vyslobodzovacie pásy. Po oslobodení kolies jemne naštartujte, pohupujte autom zaradením jednoty a spiatočky. Týmto spôsobom by sa vám malo podariť zo záveja dostať.