Nedostatok energie a pocit vyhorenia? Zbavte sa ich jednou ranou!
Nedostatok energie a pocit vyhorenia? Zbavte sa ich jednou ranou!

Poznáte to. Ešte nie je ani obed a vy sa už cítite, akoby ste ťahali celý týždeň nočné služby. Pocit nedostatku energie vplýva aj na naše myslenie. Bežnými prejavmi sú strata koncentrácie a môže sa objaviť tiež časté zabúdanie. Na tieto problémy však existuje účinný prírodný prostriedok.

Káva alebo matcha čaj?

Aj vy siahate pri nedostatku energie po šálke kávy? Kofeín obsiahnutý v káve vás dokáže dostatočne nabudiť, po odznení účinku sa však opätovne dostaví pocit únavy a vy si automaticky idete urobiť ďalšiu kávu. Nepríjemnej únave sa vyhnete, ak si namiesto kávy dáte matcha tea. I keď je v ňom menej kofeínu, obsahuje aj aminokyselinu L-teanín. Práve tejto aminokyseline vďačí matcha čaj za to, že sa z neho kofeín uvoľňuje postupne. Dostatok síl na zvládnutie všetkých povinností tak budete mať až 3 – 6 hodín. Keď prestane účinkovať, nečaká na vás nepríjemný náhly pokles energie ani nervozita, ktorá sa často dostavuje pri pravidelnom pití kávy.

Nedostatok energie a pocit vyhorenia? Zbavte sa ich jednou ranou!

Prospešné látky v matcha čaji

Matcha čaj navyše obsahuje aj iné zdraviu prospešné látky. Nachádza sa v ňom množstvo antioxidantov, ktoré chránia bunky pred pôsobením voľných radikálov. Z antioxidantov dodáva ľudskému telu vitamíny A, B, C a E a EGCG (epigalokatechín-galát), ktorý chráni pred rakovinou i inými chorobami. Tejto látky v ňom nájdete až 137 krát viac ako v bežnom zelenom čaji.

Matcha tea je bohatý na zelené farbivo chlorofyl. Chlorofyl nie je dôležitý len pre rastliny, ale aj pre človeka. Pomáha prečisťovať organizmus od nahromadených nežiadúcich látok, čím čistí pečeň a obličky a pomáha imunite. V čaji matcha sa nachádzajú tiež minerály, najmä železo, vápnik, zinok a draslík. Pre vysoký obsah vlákniny prospieva aj tráveniu.

Vplyv na nervovú sústavu

Spomínaná aminokyselina L-theanín podporuje produkciu serotonínu a dopamínu. Tieto hormóny vplývajú na koncentráciu a dokonca i náladu. Matcha tea vám pomôže v práci a následne aj po návrate domov. Dostatočná hladina dopamínu a serotonínu v mozgu predchádza skleslosti a smútku, ktoré sú častým problémom ľudí s vysokým pracovným tempom. Namiesto toho vás naplnia spokojnosťou a šťastím.

Dokonalá kombinácia v zelenom čaji matcha

Vitamíny, minerály, antioxidanty, chlofofyl, kofeín a aminokyseliny — toto bohatstvo zaraďuje čaj matcha medzi superpotraviny. Pri jeho pravidelnom pití si môžete užívať synergický efekt jednotlivých účinkov. Matcha čaj vám dodá energiu na celý deň, pre vysoký obsah živín a antioxidantov chráni pred ochoreniami a pomôže vám aj relaxovať.

Stačí to?

Nezabúdajte, že pre celkové zdravie, pohodu a pocit dostatku energie nestačí len piť tie správne nápoje alebo užívať výživové doplnky. Nemenej dôležitý je váš celkový životný štýl. Mali by ste sa zdravo stravovať, venovať dostatok času pravidelnému pohybu a tiež odpočinku a spánku. Súčasťou zdravého životného štýlu je aj dostatočný pitný režim. Pravidelný príjem tekutín pomáha metabolizmu, pokožke, vylučovaniu, imunite i pokožke. Nemenej podstatný je relax. Nemusíte sa venovať len leňošeniu alebo zájsť do sauny. Oprášte napríklad zabudnuté koníčky, ktoré vám vždy robili radosť, alebo strávte viac času s rodinou a priateľmi.