Leto sa definitívne skončilo a dokonalé chodidlá bez zhrubnutej kože už nie sú pre nás prioritou, to však neznamená, že sa o nohy netreba starať aj v zimnom období. Pred akýmikoľvek radami pre domáce ošetrovanie je prvoradé zistiť aký typ pokožky na chodidlách máte. Ak si neviete poradiť sami určite vám to povedia pri odbornom ošetrení. Pokožka môže byť suchá pretože je dehydrovaná alebo je málo mastená alebo je veľmi hrubá so sklonom k popraskaniu.

Časté máčanie nôh

V zimnom období nám dobre padne takéto máčanie nôh v teplej vode. Frekvencia by však nemala presiahnuť tak dva až tri krát do týždňa a maximálne 20 – 30 minút. Tiež je potrebné povedať, že sa to týka ľudí ktorí sú zdraví, teda tí ktorí nemajú napríklad diabetes, cievnu nedostatočnosť alebo nie sú geriatrický pacienti.

Soľ vo vodnom kúpeli

So soľou veľmi opatrne, na prvý pohľad účinný doplnok, no nie vždy je ideálny. Soľ vysušuje, preto nie je ideálna pre ľudí so suchou pokožkou. Aj samotná voda, teda chlór má tendenciu vysúšať pokožku. Ak máte veľmi vysušenú pokožku vhodnejšie sú krémové kúpele, ktoré zároveň premastia pokožku. Sú to roztoky rozpustné vo vode, ktoré sú prispôsobené jednotlivým typom pokožky.

Pilníkovanie chodidiel

Veľmi častou chybou je, že používame príliš drsné pilníky alebo pemzu. Pemza pokožku ešte viac presúša a aj keď sa chcete silou mocou zbaviť zhrubnutej a odumretej kože, silným a intenzívnym drhnutím si viac ublížite ako pomôžete. Takže jemnejší pilník po kúpaní postačuje na to aby bola pokožka príjemne jemná.

Odstraňovanie zhrubnutej kože

Prvoplánovo by sa mohlo zdať, že čím viac zhrubnutej kože odstránime, tým lepšie. Často si ľudia kožu odstraňujú nejakými domácimi skalpelmi alebo nožíkmi či nožnicami. Hrubá koža sa vytvára ako ochrana, takže čím viac tejto ochrany odstránime, tým viac sa nám opäť vytvorí. Ak sa vám tvorí veľmi veľa zhrubnutej kože treba zvážiť odbornú pedikúru, kde vám potrebné množstvo (nie všetku) odstránia. Na domáce odstránenie sa používajú prípravky z obsahom kyseliny salicylovej a kyseliny mliečnej.

Parafín

Je veľmi špecifický a má vynikajúce terapeutické vlastnosti. Prehrieva pokožku a otvára póry ale nedostane sa do kože, preto je potrebné pred použitím parafínu aplikovať prípravok, ktorý používame na ošetrenie pokožky na chodidlách a pôsobením parafínu sa póry rozšíria čim sa prípravok dostane hlbšie do pokožky. Použite samotného parafínu vyhladí pokožku iba po dobu kým ju znovu neumyjete, takže prakticky nemá sám o sebe skoro žiadny efekt.